Roblox nedir?

Roblox nedir? ,Roblox çocuklar için güvenli midir?,Roblox nasıl oynanır? Minecraft veya Fortnite gibi, Roblox, özellikle daha genç bir izleyici kitlesi göz önünde bulundurularak muazzam bir oyuncu tabanı topladı. Ama bu tam olarak nedir? İster oyunun çocuğunuz için güvenli olup olmadığını merak eden bir ebeveyn olun, ister oyuna kendiniz atlamayı düşünen bir yetişkin, hatta para kazanma hedefi olan bir geliştirici olun, bu kılavuz, başlamanıza yardımcı olacak temel bilgilerin üzerinden geçecektir.

Roblox nedir?

İlk bakışta göz korkutucu görünebilir, çünkü bir mobil cihaz veya konsol için satın alacağınız geleneksel bir oyunun aksine, Roblox çevrimiçi olarak diğer oyuncularla oluşturmaya ve paylaşmaya büyük önem veren bir platformdur.

Roblox Corporation tarafından geliştirilen Roblox, resmi olarak 2006’da piyasaya çıktı, ancak beta sürümü iki yıl önce 2004’te yayınlandı. Kullanıcılarının Roblox Studio kullanarak oyunlar yapmasına olanak tanıyan bir oluşturma platformudur. Roblox’un ana çekilişi, kullanıcılarının oynaması için binlerce ücretsiz kullanıcı tarafından oluşturulan oyun sunmasıdır. Bugüne kadar aylık 100 milyondan fazla aktif kullanıcı var ve bu onu şimdiye kadarki en popüler oyun geliştirme paketlerinden biri yapıyor. Resmi web sitesine hızlı bir bakış, 2008’den bu yana her ay 1,2 milyar toplam katılım saatiyle ve 2,7 milyon eşzamanlı kullanıcıyla en yüksek seviyede 28 milyar saatin oynandığını açıklıyor. Son derece popüler olduğunu söylemek yeterli.

Yaratılış

Roblox Nedir
Roblox Nedir

Ziyaret ettiğiniz her dünya diğer oyuncular tarafından yaratılmıştır ve keşfedilecek milyonlarca dünya vardır. Bazı oyuncular yalnızca yaratıcı yönlere odaklanırken, diğerleri oynamaya daha fazla yönelme eğilimindedir. İçerik, çılgınca derin ve nüanslıdan tasarımda çok daha basit olana ve bunların arasındaki her şeye kadar çeşitlilik gösterir. Sezgisel bir arama işlevi mevcut olduğunda, bu oyunları veya kreasyonları bulmak, özellikle genç oyuncular için kolaydır.

Kreasyonların çoğu mevcut oyunlardan veya IP’den ilham alıyor. Örneğin, Call of Duty, Pokémon ve Battlefield serilerine benzeyen bazılarını bulacaksınız. Ancak Work at a Pizza Place (Dued1 kullanıcısı tarafından oluşturulmuş) gibi çılgınca popüler hale gelen orijinal oyunlar da var. Yarış oyunlarından, nişancı oyunlarından, RPG’lerden ve hatta MMO’ların versiyonlarından hayal edebileceğiniz hemen hemen her şeyi oynayabilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz bu kadar çok seçenek varken, Roblox’un neden milyonlarca oyuncuyu büyülediğini görmek kolaydır. Ve bu deneyimler sadece etkileşimli parçalarla sınırlı değil, aynı zamanda animasyonları ve filmleri de içeriyor.

Yaratıcılar, her oyundaki olayları etkilemek için programlama dili Lua’yı kullanıyor. Lua, güzel bir şekilde geliştirilmiş statik bir sahneyi çeşitli etkileşim miktarlarıyla gerçek bir oyuna dönüştürmek için kullanılabilir. Roblox’ta ayrıntılı bir dünya, estetik açıdan hoş olandan daha karmaşık ve eğlenceli bir şeye gidebilir.

Roblox nasıl oynanır?

Bir Roblox hesabına kaydolmak ücretsizdir ve bunu resmi web sitesini ziyaret ederek yapabilirsiniz. Roblox’u Windows, Mac, iOS, Android ve Xbox One dahil birçok platformda bulabilirsiniz. Şu anda PS4 ve Nintendo Switch gibi diğer platformlara gidip gitmeyeceğine dair bir bilgi yok.

Roblox çocuklar için güvenli midir?

Roblox Nedir
Roblox Nedir

Roblox, her yaştan kullanıcı için tasarlanmıştır, ancak daha genç oyuncuların başkalarıyla etkileşimde bulunurken veya hangi kullanıcı tarafından oluşturulan oyunları oynayacaklarını seçerken denetime sahip olmaları teşvik edilir. Sosyal etkileşime yüksek bir vurgu ile, güvenlik genç izleyiciler için bir öncelik olmalıdır. Bazıları zorbalık olaylarını ve ebeveynlerin uygunsuz bulabileceği diğer durumları bildirmiştir, ancak bu sorunların ortaya çıkmasını sınırlayan sistemler vardır.

Roblox yöneticileri, küfür veya cinsel imge olmadığından emin olarak oyunları içerik için doğrular, ancak yine de şiddet ve diğer kaba temaları tasvir eden deneyimler bulabilirsiniz. Bu nedenle, tüm yapımlar aynı olmadığı için duruma göre inceleme yapmak iyi bir kuraldır.

Çocuğunuzun oynayabileceklerini sınırlamak için kullanabileceğiniz ebeveyn denetimleri ve hesabı uzaktan izleme yolları da vardır. Buradan, diğer oyuncularla çevrimiçi etkileşimleri kontrol edebilir, oyun içi satın alma işlemlerine erişebilir ve katıldıkları içeriği izleyebilirsiniz. Çoğu sosyal platformda olduğu gibi, herhangi bir şekilde zarara neden olan oyuncuları bildirebilirsiniz. Milyonlarca kreasyonla – tümü farklı derecelerde uygun içeriğe sahip olan ebeveynler, oynadıkları oyunları izleyerek Roblox’un çocukları için doğru olup olmadığını değerlendirmek zorunda kalacaklar. Bir Roblox blogu aracılığıyla açıklandığı gibi, ebeveynler “en sık kullandıkları uygulamaları ve oyunları ziyaret etmeli ve onlardan size nasıl çalıştıklarını göstermelerini istemelidir.”

Para kazanma

Roblox Nedir
Roblox Nedir

Roblox, avatarınız için kıyafet ve aksesuar satın almanın yanı sıra belirli oyunlara erişim için kullanılabilen Robux adlı oyun içi para birimini destekler. Eşyalar nadiren değişiyor, bazıları gerçek parayla 500 $ ‘ın üzerinde değer görüyor. Bir arz ve talep sistemi uygulandığında, öğeler değerde dalgalanma eğilimi gösterir. Alışveriş yapmak için kredi kartınızı hesabınıza bağlayabilir veya değeri 50 $ ‘a kadar olan perakendecilerden ön ödemeli kazı kazan kartları satın alabilirsiniz.

Kullanıcılar ayrıca, Robux satın alırken size aylık ödenek ve% 10 bonus gibi özel avantajlar sağlayan bir üyelik olan Roblox Premium’a (2019’da Builders Club’ın yerini alan) abone olabilir ve oyunun ekonomisine erişim sağlayarak satın almanıza, satmanıza, ticaret yapmanıza olanak tanır. ve gerçek para kazanın. Roblox Premium’un üç katmanı vardır:

Aylık 450 Robux – 5 $
Aylık 1.000 Robux – 10 $
Aylık 2.200 Robux – 20 $
Kademe ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla aylık ödenek alırsınız.

Para kazanma tam tersi de geçerli. Oyuncular, biraz sofistike bir oyun içi ekonomi sistemi ile yarattıklarından gerçek para çıkarabilirler. Para kazanma özelliğini uygun gördüğünüz şekilde uygulayabilirsiniz. Bazı ücretsiz oynanabilen Roblox kreasyonları, oyunu geliştiren ganimet sandıkları içerirken, diğerleri bunun ötesine geçer ve tüm deneyimler için ücret alır. Roblox’un içerik listesinin çoğu, para kazanma göz önünde bulundurularak geliştirildi ve birkaç geliştiricinin kendi yaratımlarından milyoner oldular.

Roblox daha genç bir kitle için pazarlanabilir, ancak ne yapmak istediğinize bağlı olarak hızla karmaşık hale gelebilir. Oyuncular bunu kullanıcı tarafından oluşturulan sonsuz bir içerik akışı olarak kullanabilir veya hatta bir işe dönüştürebilir. İşin güzelliği bu – alınacak çok fazla seçenek ve yol olduğu için Roblox’un bu kadar geniş bir kitleyi yakalaması mantıklı.

 

Roblox Promo Codes 2021 Listesi (Mart) – Ücretsiz Giysiler ve Eşyalar!