Genshin Impact Nedir ?

Genshin Impact Nedir ? ; 2020’de Genshin Impact , video oyun endüstrisini kasıp kavurdu, büyük bir oyuncu kitlesini kendine çekti ve piyasadaki ilk iki ayında yaklaşık 400 milyon dolar gelir elde etti. Bağlam açısından, bu, aynı süre içinde 238 milyon dolarlık gelir sağlayan Pokémon GO’dan daha fazlaydı.

İlk bakışta, Genshin Impact başka bir anime açık dünya oyunu gibi görünebilir, ancak onu ayıran birçok ilginç şey var. Neden bu kadar popüler oldu? Oyun nasıl bir şey? Tüm sistemleri nasıl çalışır? Hangi platformlarda mevcut? Genshin Impact Oynanışı Nasıl?

Bu kılavuzda, Genshin Impact hakkında bilmeniz gereken her şeyi, oynanışına genel bir bakış, para kazanmanın nasıl çalıştığı, çok oyunculu modunun nasıl olduğu ve daha fazlasını açıklayacağız.

Genshin Impact Nedir ?

Genshin Impact Nedir ?
Genshin Impact Nedir ?

Genshin Impact , “gacha” (daha sonra bunun üzerinden geçeceğiz) mekaniğine sahip bir açık dünya aksiyon RPG’sidir. Çinli miHoYo stüdyosu tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır. İçinde oyuncular, her biri farklı yeteneklere, silahlara, teçhizata ve kişiliğe sahip bir dizi parti üyesini kontrol eder. Dövüş, gerçek zamanlı olarak oynanır ve oyuncuların oyunun açık dünyası ve zindanlarında çok çeşitli düşmanlara karşı menzilli, yakın dövüş ve temel saldırılardan yararlanmasına olanak tanır.

Genshin Impact, popüler oyunlarda bir hizmet olarak göreceğiniz birçok özelliğe (günlük görevler, ödüller, ganimet ve kontrol etmenizi sağlayacak diğer şeyler gibi) büyük ölçüde hikaye ve çok oyunculu oyunlara odaklanan, yalnızca çevrimiçi bir maceradır.

Birçok eleştirmen ve oyuncu, Genshin Impact’i The Legend of Zelda: Breath of the Wild ile bir anime bükümü ile karşılaştırdı. Ortamların ve yerel ayarların çoğu birbirine benzediği için bu adil bir karşılaştırma. En büyük benzerlik, hemen hemen her yüzeye tırmanabilmeniz ve tırmanabileceğiniz miktarın, tıpkı Breath of the Wild’da olduğu gibi bir dayanıklılık ölçer tarafından belirlenmesidir. Varış noktanızın tepesine vardığınızda, haritadan hızlıca seyahat etmenize olanak tanıyan bir başka benzerlik daha da kayarak uzaklaşabilirsiniz.

Yine de, buna “Breath of the Wild klonu” demek indirgeyicidir, çünkü Genshin Impact kendi başına ayakta durmak için çok şey yapar.

Oyunun büyük bir kısmı olan “gacha” özelliklerine geçelim. “Gacha” öğesi, rastgele ganimet kutuları veya bir slot makinesiyle karşılaştırılabilen, oyunun para kazanmasını tanımlamak için kullanılır. İşleyiş şekli, oyun içi para birimini (veya gerçek parayı) karakter paketleri, ganimet ve teçhizat için harcayabilmenizdir – bunların tümü, değişen derecelerde nadirlik ile rastgele olan.

İlk denemenizde aradığınız belirli karakteri elde edebilirsiniz veya nihayet onları elde etmeniz yüzlerce saatinizi (ve dolarlarınızı) alabilir. Aldığınız karakterlerin ve ganimetlerin hepsinin farklı bir düşme olasılığı vardır, bu da ona “çekiliş şansı” hissi verir. Ancak, oyunu normal şekilde oynayarak da kesinlikle karakter kazanabilirsiniz. Ancak belirli donanım parçaları veya karakterler çok aranıyor, bu da oyuncuların nihayet onları elde etmek için para birimine yüzlerce dolar harcamasına neden oluyor.

Genshin Impact hangi platformlarda mevcut?

Genshin Impact Nedir ?
Genshin Impact Nedir ?

Mevcut haliyle Genshin Impact, PC, Android, iOS ve PS4’te (PS5’te oynanabilir) mevcuttur ve gelecekte bir noktada özel bir PS5 ve Nintendo Switch sürümüne sahip olacaktır. Oyunun başarısının bir nedeni, kısmen pek çok platformda kullanıma sunulması – topluluğun PS4, PC veya mobil cihazlarda olmasına bakılmaksızın birbirleriyle oynamasına izin vermesidir. Konsol oyunları kadar popüler, mobil oyunlar hala milyonlarca oyuncuya ev sahipliği yapıyor ve Genshin Impact ile her iki dünyanın da en iyisini elde edersiniz.

Yine de, bir Xbox oyuncusuysanız Genshin Impact’e erişiminiz olmayacak ve geliştirici miHoYo, oyunu bu platformlara getirme planlarının olmadığını söylüyor.

Oyun ilk başlatıldığında, konsoldaki kontroller bazen biraz riskli hissetme eğiliminde olduğundan, öncelikle mobil düşünülerek tasarlandığını söyleyebilirdiniz. Haritaya ulaşmak için birden fazla ekrandan geçmek zorunda kalmak, karmaşık bir menü sistemi ve haritalanamayan kontroller (en azından konsolda), oyunun önce dokunmatik ekranlarla tasarlandığını açıkça ortaya koydu. Bu nedenle, topluluğun dokunmatik ekran kontrolleri ve hatta cayro desteği uygulayabilen Nintendo Switch sürümü için büyük umutları var.

Genshin Impact Multiplayer Mı?

Kısacası, evet, Genshin Impact çevrimiçi kooperatif çok oyunculu oyununu destekler (yine, PS4, PC ve mobil cihazlarda çapraz platform oynatma ile). İçinde, toplam dört oyunculu takımlar için en fazla üç arkadaşınızla oynayabilirsiniz. Geniş, yayılan açık dünyayı keşfedebilir, belirli görevlerin üstesinden gelebilir veya oyunun çeşitli zindanlarına katılabilirsiniz. Alanların çoğu, arkadaşlarla birlikte indirilmesi kesinlikle daha kolay olacak güçlü yaratıklara sahiptir.

Yine de, arkadaşlarla oynayabilmek için önce Macera Kademesi 16‘ya ulaşmalısın, bu da eğer sık oynamazsan bir çeşit eziyet olabilir. Bunu yaptığınızda, diğer üç oyuncuyla bir oyuna katılabilir veya oyuna ev sahipliği yapabileceksiniz. Yine de dört kişilik kadrodan daha azıyla oynayabilirsiniz. Co-op oynarken, hikaye görevlerine katılamazsınız ve sandıklarla etkileşime giremez veya koleksiyon parçaları toplayamazsınız – yalnızca sunucu yapabilir. Yani sınırlamaları var.

Genshin Impact Oynanışı Nasıl?

Genshin Impact Nedir ?
Genshin Impact Nedir ?

Genshin Impact’teki anlık oyun, sizi büyük haritada gezinmenizi, hızlı seyahat noktalarının kilidini açmanızı, zindanları tamamlamanızı ve tabii ki düşmanlarla savaşmanızı gerektiren çeşitli görevlere atıyor. Dövüş açısından, oyuncular parti üyeleri arasında anında geçiş yapabilirler – düşmanlara karşı çeşitli saldırıların kullanılmasına izin verir. Bazı karakterler yakın dövüşte üstünlük gösterirken, diğerleri uzun menzilli çatışmalarda daha iyidir.

Hızlı seyahat noktaları, daha iyi teçhizat, toplanabilir eşyalarla birlikte haritanın tamamını keşfetmeniz ve kilidini açmanız ve sonunda oyunun zindanlarına katılmanız teşvik edilir. Bu zindanlar, tamamlandıktan sonra size ödüller verir – bu, zorluğa bağlı olarak nadiren değişir. Zindanların, çok çeşitli düşmanları ve küçük bulmacaları başlatmak ve bunlara sahip olmak için belirli gereksinimleri vardır.

İlginç mekaniklerinden biri, temel saldırıları (oyun içinde Elemental Reaksiyonlar olarak adlandırılır) üst üste yığmanıza izin verir ve size kombinasyona bağlı olarak yeni bir etki verir. Örneğin, düşmanınızı yerinde dondurmak için Hydro ve Cryo öğelerini birleştirin. Ya da Pyro ve Dendro’yu (bir tür doğa temelli element gibi) yanıcı hasar vermek için kullanın. Oyuncular, farklı sonuçlar elde etmek için bu farklı unsurları denemeye teşvik edilir.

Kaynakları topladıkça, görevleri tamamlamanıza yardımcı olabilecek teçhizat üretmeye teşvik edilirsiniz. Ayrıca yiyeceklerden, üretim malzemelerinden, silahlardan, teçhizattan ve daha fazlasından çeşitli öğeler satın alma olanağına sahipsiniz. Büyük bir açık dünya RPG’sinden bekleyeceğiniz hemen hemen her şeye sahiptir.

Parti sistemi, karmaşık element temelli savaş ve keşfedilecek büyük bir dünya gibi ağır JRPG mekaniği var. Düşmanlarınıza kombolar yapmak için onları arka arkaya kullanabileceğiniz için, parti üyelerinizi hızlı bir şekilde değiştirmede ustalaşmanız gerekecek. Bu nedenle, karşı karşıya kalacağınız düşman türlerinin farkında olmanız önemlidir, böylece parti üyelerinizi buna göre seçebilirsiniz – ister bir zindan hazırlığı ister açık dünyada bir hikaye görevi olsun.

Genshin Impact Ücretsiz mi?

Normalde endişe kaynağı olacak olan oyunun ganimet kutusu tarzı gacha mekaniğinden bahsetmiştik, ancak Genshin Impact ücretsizdir. Aslında, bir kuruş harcamadan oynayabilir ve tamamen iyi vakit geçirebilirsiniz. Gerçek para harcamayı gerçekten zorlayan birçok ücretsiz oyunların aksine, Genshin Impact, para harcamak zorunda olduğunuzu hissettirmeden oyun içi satın alımları bir seçenek olarak sunma konusunda harika bir iş çıkarır.

Genshin Impact’in DLC’si var mı?

Genshin Impact’te, para biriminden karakterlere ve teçhizata kadar değişen bir sürü ekstra indirilebilir içerik var. Yine, tüm bu içerik parçaları tamamen isteğe bağlıdır ve hiçbir şekilde zorlanmaz veya gerekli değildir. Bununla birlikte, bir hizmet olarak oyun olmasıyla, ücretsiz ekstra içerik içeren düzenli güncellemeler sunar. Bu, keşfedilecek yeni alanları, ek görevleri ve sınırlı süreli etkinlikleri içerir. Oyuncuların keyif alması için hem ücretsiz hem de ücretli içerik sunan, gerçekten başarılı bir hizmet tabanlı oyunun tüm bileşenlerine sahiptir.

Güncellemeler açısından, Genshin Impact tipik olarak her beş ila altı haftada bir yeni içerik görür. Aslında, 2 Şubat 2021’de oyuncular, yeni bir Five Flushes of Fortune etkinliği, ödüller ve Xiao adında yeni bir karakter içeren 1.3 güncellemesine erişim elde edecekler. Bu yüzden, hemen başlamayı planlıyorsanız, yeni bir içerik grubuyla aynı hizaya geldiği için şimdi harika bir zaman.

Battle Pass Nedir ?

Son olarak, Genshin Impact’in battle pass’ine değinelim çünkü oyun içi donanım edinmenin önemli bir parçası. Fortnite veya Call of Duty: Warzone gibi oyunlar oynadıysanız, bir savaş geçişinin nasıl çalıştığına en azından belli belirsiz bir şekilde aşina olmalısınız. Esasen, her kademede ödüller sunan ve her sezonun başında sıfırlanan geçici bir seviye atlama sistemidir. İster kozmetik, ister silah veya başka bir teçhizat olsun, battle pass’in her seviyesi size bir ödül verir.

Genshin’de aslında iki tür battle pass vardır: Biri Sojourner’s Battle Pass, ücretsizdir ve size her 10 seviyede bir ödül verir. Diğeri olan Gnostic Hymn Battle Pass, 10 dolara mal oluyor ancak ekstra yükseltme malzemeleri, Hero’s Wit, Mora ve Mystic Enchantment Ores gibi daha iyi ödüller ve ayrıca Sojourner’s Battle Pass’in tüm içeriğini veriyor. MiHoYo, ücretli bir muadili ile birlikte ücretsiz bir savaş geçişi sunarak tüketici dostu uygulamalara odaklandığının işaretlerini bir kez daha gösteriyor. Birçok oyunda hizmet olarak, battle pass’leri ücretsiz değildir, bu nedenle oyuncular topluluğa çeşitli seçenekler sunduğu için Genshin’i övmüştür.

Genshin’deki battle pass’lerin kilidi Adventure Rank 20’de açıldı, bu yüzden onu kullanmadan önce biraz oynamanız gerekecek. Ama bir kez yaptıktan sonra ödülleri toplayabilirsin. Yalnızca sezon boyunca belirli bir savaş geçişinde seviyeler elde edersiniz, ardından rütbeniz sıfırlanır (ancak, topladığınız tüm ödüller sizde kalır). Oyun hala oldukça yeni olduğu için, pek çok benzer oyunda olduğu gibi mevsimsel içeriğin zaman içinde değişmesi mümkündür.