Minecraft Altın Çiftliği | Tam Otomatik Çiftlik Nasıl Yapılır?| Gold Farm

Minecraft Altın Çiftliği | Tam Otomatik Çiftlik Nasıl Yapılır? ; Piglinlerle ticaretin eklenmesinden bu yana, Minecraft‘taki altın her zamankinden daha değerli hale geldi. Ne yazık ki, bu ticaret için gerekli olan altını elde etmek biraz acı verici olabilir, çünkü tipik olarak çok fazla madencilik gerektirir, ya da bu yüzden düşünmüş olabilirsiniz. Aslında, madencilikten çok daha iyi bir altın yetiştirme yöntemi var ve bunu, Madzify tarafından yapılan parlak bir altın çiftliği tasarımını kullanarak saatte ~ 150 altın oranında tamamen otomatik olarak yapacak. Bu tasarım Bedrock Edition of Minecraft için tasarlanmıştır.

Minecraft’ta Otomatik Altın Çiftliği Nasıl Yapılır?

Kuşkusuz, bir altın çiftliği yapmak biraz pahalıdır, ancak bir kez kurulup çalışmaya başladığında kendi başına ödeme yapmaktan fazlasını yapacaktır. Yapım için ihtiyaç duyacağınız tüm malzemeler şunlardır:

 • 56 obsidiyen blok
 • 16 gözlemci
 • Bir dağıtıcı
 • En az dört hazne
 • En az iki sandık
 • Dört piston
 • Dört yapraklı blok
 • Dört minecart rayları
 • İki elektrikli ray
 • Altı redstone meşale
 • Dokuz kapalı kapı
 • Bir hazneli minecart
 • İki kova lav
 • İki kova su
 • Üç üçlü
 • İki buçuk yığın yanıcı blok (taş gibi)
 • Bir yığın ve bir buçuk bardak

Bir altın çiftliği inşa etmek için gerçekten sadece bir kovaya ihtiyacınız olduğuna dikkat edilmelidir, ancak iki su kaynağı bloğuna ve iki lav kaynağı bloğuna ihtiyacınız olacaktır. Taş yerine kullanılabileceği için cam da isteğe bağlıdır, ancak cam çiftliğinizin izlenmesine yardımcı olur.

Bir altın çiftliği inşa etmeye başlamak için, yerden altı blok yukarıda bir 15 × 15 Nether Portal çerçevesi inşa etmek isteyeceksiniz. Mavi ve sarı bloklara gösterildiği gibi ihtiyacınız yoktur; obsidiyenin ne kadar yüksekte başladığını göstermek için oradalar. Henüz portalı ışıklandırmakla uğraşmayın.

Minecraft Altın Çiftliği
Minecraft Altın Çiftliği

Aşağıdaki resimde portalın yandığını görmezden gelin. Zombileşmiş domuz yavrularının yolunuza çıkmaması için onu yakmak için beklemek isteyeceksiniz. Bu yapıya devam etmeden önce belirlenmesi gereken çok önemli bir şey, domuz yavrularının portalın hangi tarafında yumurtlayacağıdır. Sadece bir tarafa doğru doğacaklar, bu yüzden öldürme odası burada inşa edilecek. Her zaman portalın doğu veya güney tarafında ortaya çıkarlar (hangi ana ekseni inşa ettiğinize bağlı olarak). Güneşi (batıda batar), ayçiçeklerini (her zaman doğuya bakar) veya portalın hangi tarafının yumurtlama tarafı olacağını belirlemek için bir harita kullanabilirsiniz. Hangi tarafın olduğunu belirledikten sonra, yumurtlama tarafına aşağıdaki taş yapıyı inşa edin. Sağ alttaki eksik blok, domuz yavrularının ölüm odasına aktarılacağı yer olacak.

Minecraft Altın Çiftliği
Minecraft Altın Çiftliği

Sağdaki üstteki iki eksik blokta, portala bakacak şekilde bir dağıtıcı ve ardından ondan uzağa bakan bir gözlemci yerleştirin. Mekanizmayı üç yükseklikte cam duvarla (veya domuz yavrularını görmeyi umursamıyorsanız taş) çevreleyin, sonra en sola tek bir su kaynağı yerleştirin. Her şey doğru ayarlanmışsa, su delikten hemen önce durmalıdır. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi bu delikte iki bloklu derin bir huni oluşturun.

Minecraft Altın Çiftliği
Minecraft Altın Çiftliği

Şimdi portalın diğer tarafına. Aşağıda görüldüğü gibi dağıtıcının yan tarafına bir gözlemci ile küçük bir 3 × 3 duvar oluşturun. Dağıtıcının hemen önüne küçük bir kase yapın.

Minecraft Altın Çiftliği
Minecraft Altın Çiftliği

3×3 duvarın kenarından çıkarken, on blok inşa edip başka bir 3×3 duvara inşa etmek isteyeceksiniz. Doğrudan gözlemcinin sağına, yedi gözlemciyi sola bakacak şekilde yerleştirin. Üstteki okları, çıktılarının yönlendirildiği yer olduğu için sağa dönük olmalıdır. Sekizinci bir gözlemci aşağı bakacak şekilde yerleştirin, ardından dokuzuncu bir gözlemci tekrar sağa bakacak şekilde yerleştirin.

Minecraft Altın Çiftliği
Minecraft Altın Çiftliği

Kapatma kapılarını portala en yakın uzun duvara yerleştirin ve aşağıdaki resimle eşleşecek şekilde açın. Onların karşısına iki blok yüksekliğinde taş duvar örün.

Minecraft Altın Çiftliği
Minecraft Altın Çiftliği

Yeni taş kutunuza iki lav kaynağı bloğu yerleştirin. Sağdaki en uzak noktaya bir lav kaynağı ve soldan dört blok ikinci lav kaynağı yerleştirin. Ardından, sistemin altına gidin ve aşağı bakan bir gözlemciye yukarı bakacak şekilde bir gözlemci yerleştirin.

Minecraft Altın Çiftliği
Minecraft Altın Çiftliği
Minecraft Altın Çiftliği

Şimdi altın çiftliğiniz için ölüm odasını inşa etme zamanı. Oluşturduğunuz huninin altında, 2 × 2’lik bir delik kazmak ve bunu yapraklarla doldurmak isteyeceksiniz. Bu yaprakların etrafındaki her iki tarafa, pistondan uzağa bakan bir gözlemcinin yanına içe dönük bir piston yerleştirin. Her bir pistonun yan tarafına, gözlemcinin önüne kızıl taştan bir meşale yerleştirin. Dört torç da yerleştirildikten sonra, pistonlar bir döngüde uzamaya başlamalıdır. Mavi ve sarı bloklar yine sadece konum referansı için yerleştirilmiştir.

Minecraft Altın Çiftliği

İşte tasarımın akıllı kısmı. Altın çiftliğinizin tepesine tırmanın ve üç mızrakınızı huni deliğinden aşağıya atın. Hepsi aşağıdaki yaprakların üzerine konmalıdır. Şimdi onları almamaya çok dikkat etmek isteyeceksiniz. Pistonlar mızrakları etrafına iterek, yapraklardaki domuzcukları öldürür.

Minecraft Altın Çiftliği

Yapraklarınızın altını kazın. Toplama sisteminizi yerleştireceğiniz yer burasıdır. Dört haznenizi aşağıda gösterildiği gibi yaprakların altına yerleştirin ve tümü bir sandık içine girsin. Haznelerin tepesinde, ortasında elektrikli raylar bulunan 2 × 3 ray halkası oluşturun. Yanlarına kırmızı taş meşaleler yerleştirerek bu rayları açın, ancak torçların üzerindeki blokları imha ettiğinizden emin olun, böylece yukarıdaki piston tertibatıyla karışmasınlar. Bu yapıldığında, hazneli minecart’ı rayların üstüne yerleştirin ve itin. Süresiz olarak etrafta dolaşmaya başlayacak. Hopper minecart’ları, üstlerindeki bloklardan eşya alma gibi benzersiz bir yeteneğe sahiptir, böylece altını yapraklardan emer.

Minecraft Altın Çiftliği
Minecraft Altın Çiftliği

Nihayet altın çiftliğine başlama zamanı. Daha önce yerleştirdiğiniz dağıtıcıya bir su kovası yerleştirin, ardından dağıtıcının yanındaki gözlemciye bakacak şekilde bir gözlemci yerleştirin. Bu, sistemi başlatacak ve portal açılıp kapanmaya başlayacaktır. Bunu yapmak, domuz yavrularının sistemde ortaya çıkmasına, zeminin yükselmesine ve altını aşağıdaki sandıklara bırakmasına neden olacaktır.

Minecraft Altın Çiftliği

Altın çiftliğiniz kurulduğunda, bir daha asla madencilik yapmanıza gerek kalmayacak! En azından altın için.