CYBERPUNK 2077: OYUN İNCELEMESİ

CYBERPUNK 2077

Cyberpunk 2077 merakla beklenmeye devam ederken, oyun içeriği ve karakterler hakkındaki her bilgi yoğun merak konusu olmaya devam ediyor.
İşte CYBERPUNK 2077: OYUN İNCELEMESİ

Cyberpunk 2077, büyük açık dünya RPG‘leri (the Witcher 3Skyrim) gibi, ana hikayenin gücü ile değil etrafındaki yan görevlerle tanımlanıyor. Cyberpunk 2077 geliştiricisi CD Projekt Red bu felsefeyle bütün oyunu inşa etti.  Night City‘de yapabileceğiniz şeylerin büyük çoğunluğu ise tamamen isteğe bağlı. Seçimler her ne kadar isteğe bağlı olsa da içinde bulunduğunuz serbestlik size heyecan verici, duygusal anlar yaşatarak oyunu son yılların en iyi RPG‘lerinden biri haline getiriyor. Ayrıca sizi şehrin her köşesinde göndermek için bahaneler sunarak henüz gitmediğiniz yerleri de keşfetmenizi sağlıyor. Ünlü aktör Keanu Reeves tarafından hayat verilen, ölü rock yıldızı ve şirket karşıtı terörist olan Johnny Silverhand, sevilmeyen bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Johnny’nin V ile olan çatışmacı ilişkisi ise içinde bulundukları ortak karmaşaya bir çözüm bulmak için savaşırken bu hikayenin dayanak noktası oluyor. Cyberpunk 2077 açılış kısmını geçtikten sonra ana görevler yavaş yavaş olayları kızıştırmaya başlıyor. Adeta bir çalı gibi büyüyen oyunda ilerledikçe dallanan yollar, hızla artan seçenekler oynanan diğer RPG oyunlarından farklı hissettiriyor. Oyun derecelendirerek büyüme duygusundan biraz mahrum çünkü mevcut seçenekler hızla artıyor ve yapılacak, görülecek çok fazla şey oluyor. Oyunda size doğrudan verilmeyen çok şey olmasına rağmen görülecek, yapılacak çok fazla şey var. Cyberpunk 2077 de kendi yaratıcılığınızın bir rolünü oynamıyorsunuz. V oynuyorsunuz ve bu sizin değil V‘nin hikayesi oluyor. Oyunda yan görevler ve ana hikaye, size sanki iki farklı karakter oynuyormuşsunuz hissi veriyor. Bunun nedeni çoğunlukla ana hikayenin sizi bir saate koymasıdır. Tam anlamıyla bir zamanlayıcı sayılmasa da RPG hikayeleri bilindiği şekilde çok acil olaylara ve tuzaklara sahip. Sürekli mevcut bir tehdidiniz olması eğlenceli şeyler yapmayı garip hale getiriyor ve V‘nin durumunda oyalanmak pek mantıklı değil. Oyun yan aktiviteler sırasında size istediğiniz karakteri oynamak için özgürlük sunsa bile, ana hikaye V için açıkça tanımlanmış önceliklere sahip.

Makinaya Hoş Geldiniz

Gerçek RPG temeli, her biri savaş, gizli hack vb. için farklı avantajlar sağlayan iki veya üç farklı beceri koluna bölünmüş beş ana istatistiğinde bulunuyor. Bu alt becerileri kullanmak, size ek avantaj sağlamak için, pasif olarak seviyelendirilir. Oyunu nasıl oynadığınıza göre büyümenizi ve seviye atladığınızda aktif olarak puan yatırmanızı sağlayacaktır. Oyundaki ebeveyn becerileri temel olarak hangi diyalog seçeneklerini kullanabileceğinizi belirler. En azından geleneksel RPG ilerlemesi söz konusu olduğunda, alt beceriler kendi puan sistemine sahip olduklarından, genel beceri puanlarına yatırım yapabilirsiniz. Bu bilgisayar hacklemek ve hesabınıza para aktarmak gibi bir şeydir. Öte yandan, kameraları, taretleri, düşmanları ve daha fazlasını, düşmanca senaryolarda manipüle etmenizi sağlayan hızlı hack, çok fazla siber yatırım gerektirir. Daha fazla bellek gerektirenleri kullanabilmeniz için yeterli RAM’a ve Cyberdeck’e sahip olmanız gerekmektedir. Night City‘deki güzel şeyler pahalı olması, ilerleme aşamasına gelindiğinde engel olarak karşımıza çıksa da para kazanmak için iş var.

Çılgın Şehir!

Night City çarpıcı mimarisi, neon ışıkları, gökyüzünü delen yapıları ile çok güzel fakat burası zor bir dünya ve içinde olmakta da aynı ölçüde zor. Burası insanların hayatlarını yönettiği, eşitsizliğin yaygınlaştığı ve şiddetin yaşamın bir parçası olduğu bir dünya. Şehir çok büyük olduğu için belirli noktalardan seyahat ederken genellikle yürümeniz veya araba sürmeniz gerekir. Oyunun çeviri kısmında yeterince araştırılmamış veya bağlamsallaştırılmamış kelimelerin olması, eleştirilere açık kapı bırakıyor.
Night City‘de çok çeşit insanla tanışıyorsunuz. Bu tanışmalar kimi zaman size uygun bir iş için çağırılmanızla gerçekleşiyor. Bu insanlardan bir kısmı kötü şekilde ölüyor. Ölmeyen kısmı ise V‘nin arkadaşlarını ve aşk çıkarlarını oluşturuyor ve bunlarda tabi ki öne çıkan karakterler oluyor.

Efsane Adam Keanu Reeves

Johnny Silverhand oyunun büyük çoğunluğunda sizlerle birlikte. Kararlarınızı etkilemeye çalışmak, dikkatinizi dağıtmak için hemen hemen her görevde ortaya çıkıyor. ile olan ilişkisi ise bazen şakacı ve eğlenceli tarzda bazen ise tamamen düşmanca. Kabaca söylemek gerekirse Johnny tam bir pislik. Diyalog seçeneklerinin işaret ettiği gibi bir terörist olarak nitelendirilebilir de nitelendirilemezde. 2023’te Arasaka Kulesi’nin içine bir nükleer bomba yerleştirerek çok sayıda insanın ölümüne sebep oldu. Fakat Reeves, tüm bunları çekici hale getirebilir. Görevlerin çoğunda tamamen doğru veya tamamen yanlış seçimlerden emin olamıyorsunuz ve Johnny’nin varlığı bu kararları almada iyice belirsizliğe düşürüyor.

Sonuç olarak;

Cyberpunk 2077, karakterinizi nasıl inşa edeceğiniz, görevlere nasıl bir stratejiyle yaklaşacağınız v düşmanlarla nasıl yüzleşeceğiniz konusunda gerçek anlamda çok fazla seçenek sunar ve kararlarınızın hem çevrenizdeki dünya hem de içinde yaşayan insanların hikayeleri üzerinde somut ve doğal bir etkisi olabilir. Ana görev, kendi başına alındığında daha kısa bir zamanda sonlanabilir ve finalinde ne yapmanız gerektiği her zaman net değildir. Ancak başlangıçtan itibaren mevcut olan çok sayıda yan görev, ana görev üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir.

CYBERPUNK 2077: OYUN İNCELEMESİCYBERPUNK 2077: OYUN İNCELEMESİ                                                          CYBERPUNK 2077: OYUN İNCELEMESİCYBERPUNK 2077: OYUN İNCELEMESİ