Among Us Nasıl Oynanır ? 2021 Taktikleri

Bu yazımızda Among Us Nasıl Oynanır ? İleri Seviye Taktikler Nelerdir?Among Us Crewmate Nasıl Oynanır?, Impostor Nasıl Oynanır? ,Impostor için İleri Seviye Taktikler ,Among Us pc nasıl indirilir? ,Among Us nasıl ücretsiz oynanır ? ; onlardan bahsedeceğiz.

Among Us 2018’yılının sonbahar aylarında piyasaya sürülmesine rağmen uzun süre sonra popüler olan, kısa süre içinde birçok YouTube ve Twitch yayıncısının üzerine içerik ürettiği Among Us, geleneksel oyun tarzının biraz dışına taşan bir yapıya sahip.

Among Us uzayda takım çalışması ve aldatma ile ilgili bir oyun. Oyuncular, uzay gemilerini kalkışa hazırlamaya çalışan mürettebat arkadaşlarına veya geri kalanını birer birer seçmeye çalışan sahtekarlara bölünecek.

En fazla 10 en az ise 4 kişiyle oynanan Among Us, çevrimiçi bir sosyal çıkarım oyunu olarak tanımlanıyor. Uzay temalı bir ortamda ekibin içindeki haini bulmak amacı taşıyan oyunda, hain rolünü üstlenen oyuncu ise rakiplerini öldürmek ve onları kendinin öldürmediğini iddia etmek zorunda.

Among Us Nasıl Oynanır ?

Oyun aslında 2 takımlı olarak görülebilir, mürettebat ve hainler takımı. Mürettebat arkadaşları öldürülmeden önce tüm görevleri tamamlayarak veya tüm hainleri bularak ve ortadan kaldırarak kazanır; Hainlerin kazanması için, hainlerin sayısı Mürettebat Arkadaşlarının sayısına eşit olacak şekilde olmalı veya sabotaj geri sayımı bitene kadar yeterince Mürettebat öldürmelidir; Hayaletlerin amacı, sırasıyla Crewmate (mürettebat) ve Impostor (Sahtekar) hayaletleri için görevleri tamamlayarak ve sabotajlar yaparak yaşayan takım arkadaşlarına yardım etmektir. Bir hain bir sabotaj gerçekleştirdiğinde, ya ani bir sonuç olur (tüm ışıkların sönmesi gibi) ya da bir geri sayım başlar ve sabotaj bitmeden çözülmelidir, yoksa tüm Mürettebat arkadaşları ölür. Sabotajlar, hangi sabotajın yapıldığına bağlı olarak oyuncular tarafından çeşitli şekillerde çözülebilir.

AMONG US ÜCRETLİ Mİ?

Oyun bilgisayar üzerinde Steam platformundan ücretli şekilde edinilebiliyor ancak Android versiyonu ücretsiz.

AMONG US ÜCRETSİZ NASIL OYNANIR?

Oyunun Android sürümü ücretsiz olarak indirilebiliyor. Android cihazlarda hiçbir ücret ödemeden oynanabilen oyun, bilgisayar üzerinde de çeşitli Android emulatörleriyle ücretsiz olarak oynanabilir.

BlueStacks 4 ile artık Among Us ücretsiz olarak bilgisayarınızda oynayabilir ve gamepad desteği, sezgisel kontroller, çoklu örnekler ve daha fazlası gibi sunduğu tüm özelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

BlueStacks 4.230.20’yi İndirin

BlueStacks’ın en son sürümü, Aramızdaki oyun deneyiminizi iyileştirecek ve herhangi bir hareket sorununu önemli ölçüde azaltacak gelişmiş hareket kontrollerini beraberinde getiriyor.

BlueStacks for Us’un en son sürümünü indirin.

 

 


Among Us Oyunu Nasıl Kurulur?

Among Us Nasıl Oynanır ?
Among Us Oyunu Nasıl Kurulur?

Başlangıç ekranında online butonuna tıklayıp, isminizi girerek “Create Game” diyoruz.

Among Us Oyunu Nasıl Kurulur?
Among Us Oyunu Nasıl Kurulur?

Burada bulunan ayarlamaları yapıyoruz. Oyunda kaç kişi olacağını, impostor sayısını ve hangi haritada oynanacağını buradan belirtiyoruz.

Among Us Oyunu Nasıl Kurulur?
Among Us Oyunu Nasıl Kurulur?

Daha sonra Code: TVNBFF yazan yeri arkadaşlarımıza gönderiyoruz. Oyunun giriş ekranında bulunan PRIVATE kısmına bu kodu girmeleri gerekmektedir. Böylece birlikte keyifli oyunlar oynayabilirsiniz.

Among Us Nasıl Oynanır ?
Among Us Nasıl Oynanır ?

Başlangıç noktasında bulunan bilgisayardan karakterimizin görüntüsünü değiştirebilirsiniz. Ayrıca oyunda farklı ayarlamalar yapabilirsiniz.

Among Us Crewmate (mürettebat) Nasıl Oynanır?

Oyun içerisinde bulunan görevleri yaparak, sol üstte bulunan Total Tasks Completed bölümünü doldurmanız gerekmektedir. Oyunda bulunan en büyük göreviniz impostoru yakalamaktır. Soru işaretli bölümlerde görevlerinizi yapabilirsiniz.

Görev pencereleri bu şekildedir. Görevler oldukça basittir. Sadece butonu çekip tutmanız yeterlidir.

Emergency Butonunu Kullanma

Oyunda konuşmak yasaktır. Oyunda konuşabileceğiniz 2 tane zaman vardır. Bunlardan 1 tanesi emergency butonudur. Eğer oyunda bir şeylerden şüphelenirseniz bu butona basabilir ve birilerini suçlayabilirsiniz. Bir diğeri ise bir ceset bulduğunuzda, report tuşuna basarak ekibi toplayabilirsiniz ve şüphelerinizi söyleyebilirsiniz.

Burada şüphelendiğiniz kişiye oy verebilir diğer crewmate üyelerini o kişiye oy vermek için ikna edebilirsiniz.

Crewmate (Mürettebat) İleri Seviye Taktikler

Genellikle toplu olarak dolaşmalısınız. Her görev yapıldığında sol üstte bulunan bar ufak bir şekilde dolmaktadır. Eğer bir kişiyi görev yaparken yakalarsanız ve görevi bitirdikten sonra bar dolmadıysa, yakaladığınız kişi impostor olabilir. Hemen acil toplanma butonuna giderek bunu diğer oyunculara söyleyebilirsiniz.

Among Us Impostor (sahtekar) Nasıl Oynanır?

Impostor oynarken yalan söylemekten asla çekinmemelisiniz. Eğer gerçekten ikna edici ve kolaylıkla yalan söyleyebilen biriyseniz bu oyunda çok başarılı olacağınız anlamına gelir.

Suikast Düzenlemek

Impostor oynarken yapmanız gereken en önemli görevlerden bir tanesini crewmateleri katletmektir. Bir crewmatenin yanına giderek ona suikast düzenleyebilirsiniz. Daha sonra tekrar birini katletmek için zamana ihtiyacınız vardır. Gördüğünüz gibi birini katlettikten sonra REPORT butonu açıldı. Bu butona basarak cesedi rapor edebilirsiniz. Burada şöyle bir taktik vardır. Bu cesedi bulduğunuzu sizin öldürmediğinize inandırmak için “ben aslında şurada görev yapıyordum fakat şu oyuncu az önce buradaydı giderken gördüm” diyebilirsiniz. Tabii ki bu çok basit bir taktik olacaktır. Zamanla daha inandırıcı taktikler bulabilirsiniz.

VENT Bölümünü Kullanmak

Impostorların bir diğer özelliği oyunda bulunan havalandırmaları kullanabilirler. Dikkatli olun bu ventleri sadece impostorlar kullanır eğer buradan birinin çıktığını görürseniz o kişi kesinlikle impostordır. Burada gördüğünüz gibi crewmate öldürüldükten sonra ventler ile birlikte oyunda farklı bir bölüme gidebiliyoruz. Yani cesetten hızlıca uzaklaşıp “Ben haritanın çok uzağındayım oraya hiç gitmedim bile” diyebilirsiniz.

Sabotaj Yapmak

Impostorların kullanabildiği bir diğer özellik sabotaj yapmaktır. Bu özellik sayesinde crewmateleri birbirinden ayırarak onları tek başına yakalayıp öldürebilir. Eğer bu sabotajları, crewmate takımı zamanında engelleyemez ise oyunu kaybederler. Bu yüzden hızlı bir şekilde tamamlamak zorundadırlar. Her bir sabotajın farklı bir özelliği vardır.
 • Kapı Butonu: Eğer Cafeterianın kapı butonuna tıklarsanız cafeteriaya giriş çıkışlar tamamen kapanır. Böylece burada tek başına olan birini ventler aracılığıyla giderek öldürebilirsiniz.
 • Elektrik: Elektrik butonuna bastığınızda crewmate takımının görüşleri çok kısılır. Böylece bir kişinin yanında olsanız bile sizi bazen göremeyebilir.
 • Oksijen(O2): Bu sabotajı crewmate ekibi engelleyemez ise oyunu direkt olarak kaybetmiş sayılırlar. Bu sabotajı engellemenin yolu elektrik bölümünü tamir etmektir.
 • Reactor: Bu sabotajı crewmate ekibi engelleyemez ise oyunu direkt olarak kaybetmiş sayılırlar. Bu sabotajı engellemenin yolu sabotaj bölümünü tamir etmektir.
 • Communications: Bu sabotaj oyundaki kapı bilgilerini kapatır.

Impostor (mürattebat ) için İleri Seviye Taktikler

 • Oyun başı
Oyun başında başlangıç noktasından direkt olarak ayrılmayın. İlk olarak insanların nerelere gittiğini analiz edin. 4 veya 5 saniye bekledikten sonra hareket etmeye başlayabilirsiniz. Burada bulunan en büyük avantaj insanların sizin nereye gittiğinizi bilmiyor olacaklar. Dolayısıyla Ventler ile istediğiniz yere gidebilirsiniz.
 • Yalnız yakala
Oyun başlangıcında yaptığımız taktik ile oyuncuların nerelere kaç kişi gittiğini az çok biliyoruz. Şimdi yapmamız gereken uzak bir noktaya tek başına giden birini bulup öldürmek. Bunu yaptıktan sonra o bölgeden hızlıca uzaklaşıp farklı bir noktaya görev yapıyor gibi görünebilirsiniz.
 • Ortalığı Karıştır
İlk oylamada birbirini suçlayanları iyi analiz et ve onlardan birini öldür. Böylece insanlar birbirini suçlayanların bir tanesinin impostor olduğu düşüneceklerdir.
 • Mazlumu Savun Kendi Tarafına Çekmeye Çalış
Oyunda sizin dışınızda birini suçluyorlarsa o kişiyi savunarak onu kendi tarafınıza çekebilirsiniz. Böylece yanınızda 1 crewmate alabilirsiniz. Bunu size yararı bir sonraki oylamalarda o kişinin sizin tarafında olacağıdır. Eğer işler ters gidip savunduğunuz kişide sizden şüphelenirse bu durumda yapacak bir şey yoktur.
 • Görev Yap
Görev yaparken dikkatli olun, bazı durumlarda görev yaptığınızda bar dolmaz. Eğer görevi yapıp bar dolmadıysa görev yerinden ayrılmayın. Çünkü bunu görev crewmateler sizin impostor olduğunuzu anlayabilir.
 • Suçlama Yapma
Sizi kimse suçlamıyorsa ortaya çıkmanın çokta bir anlamı yoktur. Her konuştuğunuzda diğer oyuncular sizde açık aramaya başlayacaklardır veya suçladığınız kişi size düşman olacaktır. Birini suçlamaktansa sadece bir kişinin adını geçirip “ben orda görmüştüm ama bilmiyorum” diyip susabilir ve crewmatelerin içine kuşku o kişi hakkında kuşku bırakabilirsiniz.
 • Kapı Sabotajı
Kapı sabotajını yaptıktan sonra odaları hızlıca dolaşarak tek kalmış birini öldürebilir daha sonra geldiğiniz yerden geri çıkabilirsiniz. Böylece o bölgeye sizin giriş ve ya çıkış yaptığınızı kimse görmeyecektir.
 • Oylamada Oyna
Sürekli olarak oylamayı geçelim ve ya ben oy kullanmayacağım demeyin. Son saniyelerde “ben karar veremedim oy kullanmayacağım” diyerek skip butonuna basabilir ve kimseyi suçlamadan ve tepki çekmeden oylamadan ayrılabilirsiniz. Böylece size karşı bir şüphe oluşmayacak ve crewmatelerin birbirleriyle yaptığı kavgayı zevkle izleyeceksiniz. Eğer 3-4 kişi bir kişinin üstüne gidiyorsa “bence değil fakat çoğunluğa uyuyorum” diyerek oy verebilirsiniz.
 • Kameralar
Oyunda kameralar mevcuttur. Kameralar ile oyuncular diğer oyuncuların yerlerini görebilir. Bir kişi kamera ile baktığında kırmızı yanıp sönecektir. Kameralar aktifken birini öldürmeyin ve ventleri kullanmayın.

Impostor Nasıl Olunur?

Oyunun başlangıç ekranında bulunan free play tuşuna bastıktan sonra oyunun giriş bölümünde bir bilgisayar vardır.
 
 
Bu bilgisayara tıkladıktan sonra sizlere bir ekran açılacaktır.
 
 
Burada kırmızı dosyaya tıklayarak impostor olabilirsiniz. Bu sadece Free Play seçeneğinde çalışır. Normal bir oyunda tüm impostorlar rastgele bir şekilde dağıtılır.

Mürettebat olarak nasıl oynanır?

Bir mürettebat arkadaşı olarak, birincil göreviniz, gemiyi çalıştırabilmek için size verilen tüm görevleri tamamlamaktır. Tüm mürettebat üyeleri görevlerini başarıyla tamamladığında, zafer sizin olacak.

Kim olduğunu öğrenirseniz veya en azından kim olduğuna dair kalıcı bir şüpheniz varsa, sahtekarı ifşa ederek de kazanabilirsiniz. Diğer mürettebat arkadaşlarıyla tartışabileceğiniz ve sahtekarı oy vermeyi deneyebileceğiniz bir acil durum toplantısı düzenleyebilirsiniz.

Farklı kontroller nelerdir?

Aramızda, Joystick ve Touch olmak üzere seçim yapabileceğiniz iki farklı kontrol şeması bulunmaktadır. BlueStacks, bu iki kontrol kurulumunu da destekler ve size en uygun olanı seçmenize izin verir.

Oyun içinde ve BlueStacks’te oyun çubuğu şemasını seçerseniz, oyun içinde hareket etmek için klavyenizi veya oyun kumandanızı kullanabilirsiniz. Ancak, Dokunmatik şemayı seçerseniz, fareniz oyun içinde hareket etmenize izin verir.

Joystick düzeni için kontroller

Hareketler Tuş
Move up W
Move left A
Move down S
Move right D
Action Space
Map Tab
Report E
Kill Q
Send chat Enter
Open Chat C

 

Dokunmatik düzen için kontroller

Hareketler Tuş
Movement Mouse-click 
Action Space
Map Tab
Report E
Kill Q
Send chat Enter
Open Chat C

Among Us En İyi Ayarlar

Aramızda bir oyun oluştururken, seçmeniz gereken çeşitli ayarlar vardır. Bazı seçenekler impostorlara avantaj sağlarken, diğer ayarlar crewmate ekibini avantaj sağlar. Her iki taraf için de işleri eşitleyen bir seçenek karışımını tercih ediyoruz. Adil ve dengeli bir oyun için aramızda kullanabileceğiniz en iyi ayarları içeren yazımızı okuyun ve Red Bull ile Among usu daha eğlenceli hale getirin!
 • Imposters: 2 (for 8+ players)
 • Confirm Ejects: Off
 • Number of Emergency Meetings: 2
 • Emergency Cooldown: 20s
 • Player Speed: 1.25x
 • Discussion Time: 30s
 • Voting Time: 60s to 120s
 • Player Speed: 1.25x
 • Crewmate Vision: 1.00x to 1.25x
 • Imposter Vision: 1.5x to 1.75x
 • Kill Cooldown: 22.5s to 30s
 • Kill Distance: Short
 • Visual Tasks: On
 • Common Tasks: 1
 • Long Tasks: 2
 • Short Tasks: 2
Seçenekleri düzenleyebilmemiz için “recommended settings” kutusunun işaretini kaldırmanız gerekmektedir.
 • Confirm Ejects
Yalnızca oyununuzda iki veya daha fazla sahtekar varsa oyununuzu etkiler. Birini çıkardıktan sonra oyun, atılan oyuncunun bir sahtekar olup olmadığını söyler. Bunu kapatmak oyunu impostor için daha heyecanlı ve adil hale getirir çünkü ekip arkadaşları kaç tane impostor kaldığını asla bilmemeli.
 • Emergency Meetings
Şüphelendiğiniz impostorları oylayabilmek için kullanılan butondur. Biz 2 kere basma hakkını daha iyi sonuçlar vereceğini düşündük fakat bu sayıyı isterseniz azaltabilirsiniz.
 • Emergency Cooldown
Acil durum bekleme süresini(Emergency Cooldown), öldürme bekleme süresinden biraz daha düşük olarak ayarlamak iyi bir fikirdir. Bunu yapmak, sahtekar öldürmeden önce bir toplantı yapmanıza izin verir.
 • Player Speed
Oyuncu hızını artırmak, oyunu daha eğlenceli hale getirir ve crewmate takımı daha hızlı görev yapabilir. Varsayılan ayar, birçok oyuncunun görüşüne göre çok yavaştır çünkü olası sabotaj görevlerinde çok yavaş ilerleniyor.
 • Discussion Time
Tartışma süresi(Discussion Time), arkadaşlarınızla oyunu nasıl oynadığınıza göre değişecektir. Yaklaşık otuz saniyenin, bilgileri doğru almak ve yanlışlıkla oylamayı engellemek için doğru bir zaman olduğunu düşünüyoruz. Lobide 10 oyuncu varsa bu zamanı arttırmanız gerekebilir.
 • Voting Time
Oy verme süresini tartışma süresinin iki katına çıkarmayı deneyin, böylece karar vermek için zamanınız olur. Kısa bir oylama süresi, işleri zevksiz ve daha rastgele yapma eğilimindedir. Oyunda rastgele oy kullanılmalıdır iyi yalan söyleyen oyunu kazanabilmelidir.
 • Crewmate Vision
Crewmate ekibinin görüş menzilini ayarlar. Bizler 1x ve ya 1.25x ideal olarak kabul ediyoruz. Ekip arkadaşlarınızın yorumlarına göre değiştirebilirsiniz.
 • Imposter Vision
Impostor için bu görüşün biraz daha yüksek olması gerekmektedir. Çünkü suikast düzenlerken diğer oyuncuların yerlerini daha rahat görmelidir. Böylelikle eğer birisi impostora yaklaşıyorsa suikasti es geçebilme imkanı olmalıdır.
 • Kill Cooldown
Öldürme süresini 22.5s ile 30s arasında değiştirebilirsiniz. Eğer impostorlar çok güçlü olduğunu düşünüyorsanız 35s bile yapabilirsiniz. Fakat 30s ideal bir bekleme süresidir. Oyunu daha heyecanlı hale getirir.
 • Kill Distance
Crewmate ekibine kaçma şansı vermek için bu seçeneği short(kısa) olarak işaretlemenizi öneririz. Short dışındaki tüm seçenekler impostorların öldürmesini kolaylaştırır.
 • Visual Tasks
Oyunda bulunan bazı görevler, MedBay bölümünde bulunan tarama görevi, Weapons bölümünde bulunan meteor vurma görevi ve Çöp boşaltma görevleri oyunda diğer oyuncular tarafından yapılıp yapılmadığı görülebilir. Bu yüzden bu görevlerin animasyonlarını kapatarak kimlerin görev yapıp yapmadığını anlamanızı zorlaştırır.
 • Tasks
Görevler çoğunlukla kişisel tercihtir, ancak bir ortak(Common), iki uzun(Long) ve iki kısa(Short) göreve sahip olmayı tercih ederiz. Arkadaşlarınızla oynarken en iyi seçeneği görmek için burada deney yapabilirsiniz. Oyun tarzınıza göre değişiklik gösterebilir.