WhatsApp Yerine Kullanılabilecek Mesajlaşma Uygulamaları – En İyi 5 WhatsApp Alternatifi

En güvenli mesajlaşma uygulamaları listesinde hangi app’ler var?

Son zamanlarda kişisel gizliliğimizin korunup korunmadığı konusunda hepimiz paranoyak haline geldik. E-postalar, mesajlaşmalar, internet geçmişi gibi verilerimizin takip edilip edilmediği konusu herkesin aklında soru işareti bırakıyor. Bizler de bu listemizde, mesajlaşmalarınızı ve internette gezinmenizi çok güvenli hale getiren uygulamalardan bir derleme yaptık. Mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

En İyi 5 WhatsApp Alternatifi

1. Signal

Android ve iOS platformlarda güvenli mesajlaşabilmenizi sağlayan Signal, ileri düzey uçtan uca şifreleme protokolüyle sohbetlerinizi güvende tutuyor. Ücretsiz olarak sunulan uygulama açık kaynak kodlu olduğu için dileyen herkes kodları inceleme şansına sahip olabiliyor. Grup sohbetleri için de destek sunan uygulamayı güvenli mesajlaşma için kullanabilirsiniz.

Signal’in masaüstü kurulumu sayesinde onu telefonunuzun yanı sıra bilgisayarınızdan da kullanabilirsiniz.

Kullanıcılar, otomatik silme özelliği ile mesajların belirli bir süre sonra kaybolmasını tercih edebilirler. Bu, telefonunuza birinin erişmesi durumunda bile gizliliği garanti eder.

Signal’de hareketli ifade simgeleri yoktur. Ancak cihazınızın ifade simgelerini uygulamaya aktarabilirsiniz.

Artılar

 • Uçtan uca şifreleme.
 • Açık kaynak kodlu şifreleme.
 • Tüm büyük platformlarda mevcut.
 • Otomatik silinen mesajlar

2. Telegram

Telegram, kullanıcı verilerini sunucularında saklamama mottosuyla geliştirilmeye başlanmıştı. Güvenlik mesajlaşma uygulamalarının ağababası olarak adlandırılabilecek uygulama, yıllar içinde çok gelişmişti. Halihazırda WhatsApp’ta bulunan bütün özelliklere sahip olan ve kullanıcılarına daha fazlasını da sunan Telegram, kesinlikle denenmesi gereken uygulamaların başında geliyor.

200 milyondan fazla etkin kullanıcısı olan Telegram, WhatsApp’a popüler bir alternatiftir. Bulut tabanlı uygulama çeşitli platformlarda çalışır. WhatsApp’taki gibi birine mesaj iletildiğinde ikili onay işareti gösterme özelliği vardır.

Uygulama varsayılan olarak sesli aramalar için uçtan uca şifreleme kullanarak aramalarınızı kimsenin dinleyememesini sağlar. Ancak mesajlara uygulanan şifrelemenin depolama alanında fazla yer kaplamaması için manuel olarak açılması gerekir.

Signal gibi Telegram da mesajların belirli bir süre sonra otomatik olarak silinme özelliğini sunar. Aynı zamanda medya dosyaları paylaşımını da destekler.

Artılar

 • Açık kaynak kodlu yazılım.
 • Kullanıcı dostu platform.
 • Bulut tabanlı olduğu için veri kaybetmezseniz.

3. Threema

Güvenlik konusunu diğer uygulamalardan daha fazla ciddiye alan Threema, tüm görüşmelerinizi şifreliyor ve anonim olarak sohbet etme imkanı sunuyor. Bir mesajlaşma uygulamasından beklediğiniz tüm özelliklere sahip olan uygulamada Android Wear desteğinin de bulunduğunu söyleyelim.

Threema tam gizlilik sözü verir. Kişi listeleriniz ve grup bilgileriniz uygulamada değil, telefonunuzda saklanır. Mesajlar da iletilir iletilmez silinirler. Ayrıca insanlara ulaşmak için telefon numaranızı değil 8 haneli Threema Kimliğini kullanarak, gizliliği daha iyi korursunuz. Kişileri eşsiz Karekodlarla doğrulayabilirsiniz.

Threema metin, sesli arama, paylaşılan dosyalar ve grup sohbetleri dahil tüm mesaj türleri için uçtan uca şifreleme kullanır. Durum mesajlarınızı bile şifreleyerek kimsenin gönderilerinizi izleyememesini sağlar. Mesajlar yalnızca gönderici ve alıcı tarafından okunabilir.

Threema’yı tarayıcı üzerinden de güvenle kullanabilirsiniz. WhatsApp’ta olduğu gibi uygulama, biçimlendirme özelliklerinin yanı sıra konum ve dosya gönderimini de destekler. WhatsApp’a ek olarak kullanıcılar anket oluşturabilir ve her mesaja “beğeni” bırakabilirler. Hatta belirli sohbetleri gizleyebilir ve onları şifreyle koruyabilirsiniz.

Threema, gizlilik dostu yasaları ile bilinen İsviçre kökenlidir.

Artılar

 •  Telefon numarası gerekmez.
 •  Kişiler Karekod ile doğrulanabilir.
 • Metin biçimlendirme özellikleri.
 • Sohbetleri şifre ile koruma.

4. Wire

Wire

Avrupa veri saklama yasaları ile korunan Wire, uçtan uca şifreleme sunan güvenli bir mesajlaşma yazılımıdır. Ücretsiz kişisel hesapların yanı sıra ek destek ve özellikler sunan ücretli işletme planları da vardır. Wire son derece temiz sesli ve görüntülü arama sunar.

Wire birebir ve grup ekran paylaşımını da destekler. Aynı zamanda medya dosyaları paylaşımını ve ses filtrelemeyi de destekler. Tüm büyük platformlarda mevcuttur, hesabınıza aynı anda sekiz cihazdan giriş yapabilirsiniz.

Metni kalın ve italik olarak biçimlendirebilir, sohbet içerisinde liste oluşturabilirsiniz. Ayrıca kolay paylaşım için dosya boyutlarını değiştirebilir ve daha fazla gizlilik için mesajların belirli bir süre sonunda silinmesi için zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz.

Artılar

 • Güvenli sohbet
 • Süre sınırlı mesajlar
 • Aynı anda 8 cihazda kullanım
 • Zengin sohbet özellikleri

5.Viber

Uçtan uca şifrelemeyi sağlayan güvenlik protokolüne sahip olan Viber, sohbetlerinizi güvenle yapabileceğiniz uygulamalardan biri. Çıkartmalar, grup sohbetleri, genel sohbetler, sesli mesajlaşma, video görüşmeleri ve daha fazlasını sunan uygulamayı da güvenle kullanabilirsiniz.

Viber Medya’nın geliştirdiği programla kullanıcılar birbirlerine metin mesajları, fotoğraf mesajları, eğlenceli stickerlar, fotoğraflar, videolar, çizimler, konum paylaşma ve çağrı yapma özellikleri bulunuyor. Bütün platformlarda çalışan uygulama masaüstü bilgisayarlardan da kullanılabiliyor.

Kullanım için herhangi bir kayıt yapmanız gerekmiyor. Telefon numaranız kimliği kabul ediliyor.

Artılar

 • Sesi HD kalitesinde
 • Reklamsız
 • Kullanımı kolay