Valheim’a Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

Valheim’a Yeni Başlayanlar İçin İpuçları ; Steam’in bağımsız oyun yapımcılarına sunduğu ayrıcalıkların meyvelerinden biri olan Viking temalı hayatta kalma oyunu Valheim’ı herkes için daha kolay yapacak taktikleri bir araya getirdik. Aynı zamanda Valheim’daki maceranız boyunca birçok şeyin nasıl yapıldığını da yine yazımızda bulabileceksiniz.
Valheim'a Yeni Başlayanlar İçin İpuçları
Valheim’a Yeni Başlayanlar İçin İpuçları
Son yılların en popüler oyun türlerinden biri hayatta kalma oyunları. Oyuncuların bitmek bilmeyen hayatta kalma mücadelesi tutkularına sayısız oyun ev sahipliği yaptı bugüne kadar. Birbirinden farklı temalara sahip bu oyunların son örneği ise Valheim oldu. Üstelik oyun kimsenin beklemediği bir popülarite yakaladı ve 7 gün sonunda 1 milyon, 13 gün sonunda 2 milyon satış barajını aştı. An itibariyle Steam üzerindeki Valheim inceleme notu da %96’ya ulaştı.
Valheim’ı popüler kılan detaylardan biri, belki de birincisi sahip olduğu Viking teması olsa gerek. Daha birkaç ay önce Assassin’s Creed serisinin son oyunu Assassin’s Creed Valhalla ile Viking dünyasını ziyaret ederek enfes bir deneyim yaşamıştık. Şimdi ise karşımızda Valheim var ve eğer sen de bu dünyaya adım atacaksan, oyuna başlamadan önce bilmen gereken  temel ipuçlarını yazımızda bulabileceksiniz.

Valheim’a Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

1. Temel Eşyaları Hemen Üret

Valheim'a Yeni Başlayanlar İçin İpuçları
Valheim dünyasına ilk giriş yaptığında üretebileceğin eşya sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bunun nedeni oyunun kademeli şekilde açılan “craft” sistemi. Haliyle ilk yapman gereken şey temel eşyaları üretmek ki bunlar sayesinde oyunun ilk dakikalarında hayatta kalma ve temel ihtiyaçlarını karşılama şansı bulacaksın. Taş balta ile ağaç kesebilir, sopa ilk ilk düşmanlara karşı kendini savunabilir, çekiç ile ilk inşa işlerini halledebilir ve meşale ile gece karanlığında yolunu bulabilirsin.

2. Yatak İnşa Et

Valheim'a Yeni Başlayanlar İçin İpuçları
Üretilebilen ilk eşyalardan taş balta sayesinde ağaç kesip odun toplayabilirsin. Bir diğer temel eşya çekiç sayesinde ise farklı kategoriler altındaki sayısız şeyi inşa etmen mümkün. Bunlardan biri de mobilya kategorisi altında yer alan yatak. Oyunda yatağın önemi büyük çünkü bir kez inşa edip sahiplendiğinde “spawn” noktası görevi görüyor. Eğer bir yatak yapıp sahiplenmezsen, her öldüğünde oyuna ilk girdiğin yerde spawn olursun. Yatak inşa edebilmek için sadece sekiz odun toplamak yeterli.

3. Bulduğun Her Yeni Şeyi Topla

Valheim'a Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

Oyunu oynarken ve Valheim’ın dünyasını keşfederken ağaç kesip odun toplamak dışında toplanabilir sayısız öğe ve kaynak göreceksin. Bir noktadan sonra envanter kapasitesi az gelse de gördüğün her yeni şeyi toplamaktan çekinme. Oyunun ilerleyişinde bunun önemi büyük çünkü üretim ağını açabilmek için her şeye dokunman, her şeye en azından bir kez sahip olman gerekiyor. Toplanabilir öğeler arasında mantar gibi yiyecekler, odun gibi kaynaklar, bakır gibi madenler ve çok daha fazlası yer alıyor.

4. Açılan Tüm Tarifleri Kullan

Valheim'a Yeni Başlayanlar İçin İpuçları
Valheim’da üç farklı gemi üreterek okyanusa yelken açmak mümkün.
Toplanabilir öğeler dışında üretilebilir öğeleri de pas geçmemek gerekiyor. Oyunun üretim ağını açabilmek için mümkün olan her şeyi üretmen şart. En başta üretim için bir tezgâh inşa etmelisin ve bunu kullanabilmek için de üstünü çatı ile örtmelisin. Tezgâhın başına geçtikten sonra mevcut olan tüm tarifleri uygulaman, üretilebilir diğer öğelere erişim hakkı verecek. İlk üretim masası olan tezgâhta daha fazla şey üretebilmek için üretim kategorisindeki doğrama kütüğü ve tabaklama askılığı gibi yapılar da inşa edilmeli.

5. Karnını Her Daim Tok Tut

Valheim'a Yeni Başlayanlar İçin İpuçları
Olta ile balık tutarak karnını doyurabilirsin.
Valheim’da sağlık ve dayanıklılık karın tokluğuyla doğru orantılı olarak artıyor. Oyunda aynı anda en fazla üç çeşit yemek yiyebiliyor ve karnını bu şekilde tok tutuyorsun. Oyunun ilk saatlerinde bol bol domuz ve geyik avlayabilir, bunların etini pişirme istasyonunda pişirebilirsin. Et dışında doğada bulabileceğin ahududu ve mantar gibi meyveler de karnını doyuracaktır. Her yiyeceğin sağlığa ve dayanıklılığa katkısı farklı. Yeni tarifler öğrendikçe çok daha faydalı yiyecekler hazırlayabilirsin.

 

Diğer Valheim taktikleri:

 • Kestiğiniz ağaçlardan uzak durun,
 • Yeni eşyalar yapabilmek için önce o eşya için gerekli malzemeyi bulun,
 • Bol bol çakmak taşı toplayın,
 • Canınızı ve enerjinizi doldurmak için yemek yiyin.
 • İlk evinizi olabildiğince basit yapın,
 • Haritanızdaki işaretleri kullanın,
 • Yeni eşya üretmek yerine tamir edin,
 • Haritada denk geldiğiniz yapıları araştırın,
 • Kazma üretmek için ilk büyük düşmanı öldürün,
 • Yüzerken enerjinize dikkat edin,
 • Taşıyabildiğiniz ağırlığı artırabiliyorsunuz.

 

Valheim Sistem Gereksinimleri Kaç GB?

Valheim Yapı Rehberi – İnşaatın Temellerini Öğrenin