Stardew Valley: Bal Nasıl Yetiştirilir?

Stardew Valley: Bal Nasıl Yetiştirilir? ; Bal, Stardew Valley’de para kazanmanın kolay bir yoludur. Bir arıcı olarak kârınızı nasıl en üst düzeye çıkaracağınızın detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Stardew Valley’deki oyuncular araziden geçinmeyi amaçlıyorlar – ama sadece ürün yetiştirerek ve hayvan yetiştirerek değil. Oyuncuların zanaatkar ürünler yaratmak için ellerindeki araçları kullanmalarının birçok yolu vardır ve bazen gözden kaçan bir tanesi baldır.

Yine de Stardew Valley‘deki balın yetiştirilmesi kolaydır ve hızla son derece karlı hale gelebilir. Oyuncular sadece birkaç arı evi inşa edebilir ve onları dışarıda bırakabilir – ya da bir bal imparatorluğu kurmak isterlerse işleri bir sonraki seviyeye taşıyabilirler.

Arı Evi İnşa Etmek

Arı Evi işçiliği tarifi, Çiftçilik Seviyesi 3’te kullanılabilir hale gelir. Oyuncular, bir Arı Evi için aşağıdaki malzemelere ihtiyaç duyacaktır:

  • 40 Ahşap
  • 8 Kömür
  • 1 Demir Çubuk
  • 1 Akçaağaç Şurubu

Hazırlandıktan sonra Arı Evi’ni dışarıdaki herhangi bir yere koyun – çiftlikte, ormanda, taş ocağında. Arı Evi, nereye yerleştirilirse yerleştirilsin, Kış hariç her mevsimde 3-4 günde bir bal üretecektir. Seraya yerleştirilebilseler de, Arı Evlerinin orada bal üretmeyeceğini unutmayın.

Çiçekler & Bal Çeşitleri

Arı evinin beş karosu içinde çiçek yoksa, 100g değerinde (Zanaatkar mesleği ile 140g) Yabani Balı üretecektir. Ancak çevresine çiçek dikmek balın cinsini değiştirecek ve değerini yükseltecektir.

Bal, Esnaf Malı olarak kabul edildiğinden Esnaf mesleğinden etkilenir. Oyuncu bu mesleği Çiftçilik Seviyesi 10’da seçerse, tüm Zanaatkar Mallarının değeri %40 artar. Hem normal hem de artan fiyatlar aşağıda gösterilmiştir:

Bahar çiçekleri

Lale Balı: 160g (224g)
Mavi Caz Balı: 200g (280g)

Yaz Çiçekleri

Ayçiçek Balı: 260g (364g)
Yaz Pul Balı: 280g (392g)
Haşhaş Balı: 380g (532g)

Sonbahar çiçekleri

Ayçiçeği Balı: 260g (364g)
Peri Gül Balı: 680g (952g)

Tatlı Bezelye veya Nergis gibi Yabani Tohumlardan yetiştirilen çiçekler balın türünü değiştirmez; Bu çiçeklerin yakınındaki Arı Evleri Yabani Bal üretecektir.

Bal Ne İçin Kullanılır?

Daha değerli Bal türlerini olduğu gibi satmak en iyisi olsa da, oyuncular Vahşi Bal ya da daha ucuz türleri kullanarak başka eşyalar yapabilir veya hediye verebilirler.

Bal likörü (Mead)

Hasattan sonra Bal, Mead yapmak için bir fıçıya yerleştirilebilir. Mead, temel kalitesinde 200 g’a satıyor ve yukarıda açıklanan Esnaf mesleğinden yararlanıyor. Oyuncular, kalitesini ve dolayısıyla değerini artırmak için bir Fıçıda yaşlandırabilir:

  • Normal: 200g (280g)
  • Gümüş: 250g (350g)
  • Altın: 300g (420g)
  • İridyum: 400g (560g)

Mead’i yapmak için kullanılan Bal türünün, ürünün kalitesi veya satış fiyatı üzerinde hiçbir etkisi olmadığını unutmayın; bu nedenle, Mead’i yapmak için Yabani Bal (en ucuz çeşit) kullanmak en büyük karı sağlar.

Üretim ve Paketler

Hiçbir Aşçılık tarifi Bal içermese de, oyuncular bir Çözgü Totem: Çiftlik yapmak için 1 Sert Ağaç ve 20 Elyaf ile birlikte kullanabilir (Çiftçilik Seviyesi 8’de mevcuttur). Oyuncu, kendilerini hemen çiftlik evine geri ışınlamak için bunu her zaman, her yerde kullanabilir.

Topluluk Merkezinde Bal, oyuncunun Kilerdeki Zanaatkar Paketini tamamlamak için kullanabileceği seçeneklerden biridir.

Hediye

Pek çok zanaat ürünü gibi bal da diğer köylülere dostluklarını kazanmak için hediye edilecek en iyi seçeneklerden biridir. Maru ve Sebastian dışındaki tüm köylüler Bal’ı Beğenilen hediyeler arasında sayar. Bulmak kolay olduğu için, Yabani Bal, arkadaşları (veya potansiyel sevgilileri) etkilemeye çalışırken stoklamak için harika bir öğedir.

Honey’in alkolik evrimi Mead, özellikle Pam ve Willy için harika bir hediye seçeneğidir. Diğer köylülerin çoğu da bundan hoşlanır, ancak bu hediyeyi Penny, Sebastian veya (belli ki) herhangi bir çocuğa vermekten kaçının.