Minecraft : Server Nasıl Kurulur?

Minecraft : Server Nasıl Kurulur? , Minecraft Server Kurulumu Nasıl Yapılır? ; Mojang’s Minecraft, arkadaşlarla oynamak için harika bir oyundur, ancak bir sunucu kurmak karmaşık olabilir. İşte nasıl yapılacağının detayları yazımızda…

Minecraft’tan daha popüler olan çok az çok oyunculu oyun var. Tamamen bloklardan oluşan açık dünya hayatta kalma sandbox oyunu, dünya çapındaki birçok oyuncuya arkadaşlarıyla takılma ve gerçekten yeni ve benzersiz bir şey yaratma yeteneği verdi. Minecraft kaçınılmazdır.

Minecraft’ın çok oyunculu bir yönü olsa da, arkadaşlarla buluşmak her zaman kolay olmadı. Aslında, Java Sürümü’ndeki bazı oyuncuların, kendileri ve arkadaşları için bir sunucu kurma konusunda bugüne kadar hala sorunları var. Minecraft’ın her iki sürümüne ve her ikisinde de nasıl oyun barındırılacağına bakmaya değer.

Java’da Sunucu Barındırma

Minecraft : Server Nasıl Kurulur?
Minecraft : Server Nasıl Kurulur?

Minecraft’ın Java sürümünün oyuncularının barındırmak için bir sunucu kurma konusunda sahip oldukları birkaç seçenek vardır. En karmaşık yol, yerel olarak bir sunucu kurmaktır.

Minecraft’ın Sunucu Yazılımını İndirme

Başlamak için Java ve Minecraft’ın cihazda tamamen güncellendiğinden emin olun. Ardından Minecraft web sitesini ziyaret edin ve indirme sayfasına gidin. Kişilerin indirmeleri gereken sunucu yazılımını bulmak için aşağı kaydırabilecekleri yer burasıdır. İndirilen .jar dosyası, sunucuyu çalıştıran uygulama olacaktır.

Nasıl Yönlendirilir ve Başkalarına Sunucuya Erişim Verilir?

Daha sonra ana bilgisayarların, başkalarının sunucuya erişmesi için nasıl bağlantı yapılacağını öğrenmesi gerekecektir. Ne yazık ki, her yönlendirici farklı olduğu için bu basit bir açıklama değildir. Daha fazla bilgi için portforward.com’a gidin. Bu yapıldıktan sonra, ana bilgisayarın tek yapması gereken, bir arama motorunda sadece “harici IP adresi” aranarak bulunabilecek IP adresini bulmaktır.

Paylaşılması gereken adres, sonunda “:25565” olan IPv4 adresidir, çünkü bu, diğer oyuncuların sunucuya erişebileceği bağlantı noktasıdır. Oradan, ana bilgisayar .jar dosyasını başlatabilir ve ardından sunucu özelliklerini oynamaya başlamak için uygun gördükleri şekilde ayarlayabilir.

Minecraft İçin Diğer Hosting Seçenekleri

Ancak oyuncular sunucuyu yerel olarak barındırmak istemiyorsa, birçok başka barındırma seçeneği vardır. Mojang, insanlara kendileri aracılığıyla bir sunucuya sahip olma yeteneği veren Minecraft Realms sunar. Ayrıca oyuncuların inceleyebileceği çok sayıda başka üçüncü taraf sunucu barındırma hizmeti de vardır.

Bedrock’ta Sunucu Barındırma

Windows 10 veya konsol sürümlerinde Minecraft çok oyunculu oynamak isteyenlerin de birkaç seçeneği var. Seçeneklerden biri yeni bir dünyaya başlamak ve arkadaşlarınızı katılmaya davet etmektir. Toplantı sahibinin tek yapması gereken bir Microsoft hesabı oluşturmak ve Microsoft hesabı olan başka biriyle arkadaş olmaktır.

Oradan, bir dünya yaratırken veya yeniden girerken, oyuncular arkadaşlarını davet etmeyi seçebilirler. Bu dünyalar yalnızca ev sahibi sunucuda aktif olarak oynadığı sürece çalışır; bu, ev sahibi yapamadığında atlamak isteyen arkadaşlar için bir sorun olabilir.

Bedrock sürümü ayrıca Minecraft Realms’e sahiptir. Bunların ödenmesi gerekmekle birlikte, başkalarının istedikleri zaman içeri girebilmeleri için her zaman açık kalırlar. Diğer bir seçenek de Mojang’ın çıkardığı Bedrock adanmış sunucu yazılımıdır. Ancak, bunlar geliştirme aşamasındadır ve herhangi bir zamanda kapatılabilir.