Düşük Sistemlerde Çalışacak 10 Bağımsız Oyun

Düşük sistemlerde çalışacak 10 bağımsız oyun yazımıza hoş geldiniz. Bu listede düşük sistemlerde bile oynayabileceğiniz 10 bağımsız oyunu sıralayacağız. Sadece 10 bağımsız yapımı sıralayacağımız için bazı başyapıt bağımsız yapımlar liste dışı kalmış olabilir.

Düşük Sistemlerde Çalışacak 10 Bağımsız Oyun


Öncelikle, bu listede özellikle fiyat performans açısından en iyi 10 bağımsız yapımı listeleyeceğimi belirteyim. Bu bağlamda, eğer “Şu neden dışarıda?” “Bu neden listede yok?” dediğiniz bir yapım varsa sebebi budur. Ancak, gene de eğer siz “Bu olmalıydı!” dediğiniz bir yapım varsa düşünce ve fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz, hazırsanız başlayalım.

Terraria

Düşük Sistemlerde Çalışacak 10 Bağımsız Oyun listemizin ilk yapımı Terraria, bazı kullanıcılar tarafından “2 Boyutlu Minecraft” olarak tanımlansa da, kendine has bir tarza sahip olmayı başardı. 2011’den beri gelen güncellemelerle gelişen Terraria, bu yıl itibari ile son halini aldı. Bu iki boyutlu Terria’da, tek sınır yaratıcılığınız. İster inşa edin, ister uçsuz bucaksız bu dünyayı keşfedin, isterseniz de savaşın. Bu iki boyutlu hayatta kalma yapımına yüzlerce saat vermeye hazır olun. Minimum sistem gereksinimlerinin çok düşük olmasının yanı sıra Terraria’nın Steam fiyatı da 18TL gibi makul bir fiyat.

Stardew Valley

Yüzlerce saatinizi vereceğiniz bir başka yapım: Stardew Valley. Stardew Valley’de size miras kalan bir çiftliği yönetiyorsunuz. Ancak bu yapımda sadece çiftlik yönetmiyor, aynı zamanda da bir köy yaşamını iliklerinize kadar tecrübe ediyorsunuz. Stardew Valley’de evlenebilir, çocuk sahibi olabilir, balık tutabilir, madene gidebilir, hayvanlarla ilgilenebilir, evinizi ve aletlerinizi geliştirebilirsiniz. Üstelik bunun hepsini ister kendi başınıza, isterseniz de internet üzerinden arkadaşlarınızla yapabilirsiniz. Kalbinizin en güzel köşesinde yer edecek bu yapımın sistem gereksinimleri düşük ve Steam fiyatı da 24TL.

Don’t Starve Together

Düşük Sistemlerde Çalışacak 10 Bağımsız Oyun listemizin en güzel yapımlarından birisi Don’t Starve Together, arkadaşlarınızla beraber canavarlarla dolu bir dünyada hayatta kalma mücadelesi vereceğiniz iki boyutlu bir yapım. Adından da anlaşılacağı üzere Don’t Starve’da en dikkat etmeniz gereken nokta açlık. Mevsimlerin büyük rol oynadığı bu Don’t Starve, kışı geçirmek için yemek stoklamanız gerekirken, yaz için de uygun kıyafet ve şapkalar yapmanız gerekecek. Oynanabilir birçok farklı karakter bulunduran Don’t Starve, canavarlara karşı savaşırken kaynaklarınızın da hesabını tutmalı, gerektiği zamanda da yeni kaynak bulmak için inşa ettiğiniz evinizden çıkıp yeni yerler keşfetmeniz gerekiyor. Don’t Starve’ın sistem gereksinimleri oldukça düşük, Steam fiyatı ise 24TL

Hollow Knight

Büyüleyici bir dünyanın kapılarını aralamaya hazır olun. Eğer sıkça öldüğünüz platform yapımlarını seviyorsanız, Hollow Knight kesinlikle kaçırmamanız gereken bir eser. Etkileyici yer altı harabelerini özgürce keşfederken birbirinden farklı düşmanlarla savaşmaya hazır olun. Benzersiz görsel tarzına rağmen yüksek sistem özellikleri istemeyen Hollow Knight’ın Steam fiyatı 24TL.

Rimworld

Düşük Sistemlerde Çalışacak 10 Bağımsız Oyun listemizdeki bir diğer yapım Rimworld, öğrenmesi kolay ama ustalaşması zor bir yapım. Uzak bir gezegende, bir koloniyi yönettiğiniz Rimworld, koloni sakinlerinin psikolojisinden aile ilişkilerine kadar birçok farklı faktöre dikkat etmeniz gerekiyor. Ve unutmayın, koloninizdeki kimse profesyonel kolonici değil. Koloninizde bir muhasebeci, ev hanımı, polis ya da gazeteci olabilir. Türkçe dil desteğinin de bulunduğu Rimworld, düşük sistem gereksinimine rağmen diğer bağımsız yapımlara nazaran biraz daha yüksek bir fiyatı var. Rimworld’ün Steam fiyatı 57TL.

Papers, Please

Bağımsız yapım denince akla gelen ilk eserlerden birisi Papers, Please’dir. Papers, Please’de 1 ay boyunca bir göçmenlik müfettişi olarak oynuyorsunuz. Kimin sınırdan geçip geçemeyeceğine siz karar veriyorsunuz, tabii bazı kurallar çerçevesinde. Dikkatin önemli olduğu yapımda, kimi geçirip geçirmediğiniz hikayenin gidişatını da etkiliyor. Papers, Please’de birbirinden farklı 20 tane son bulunmakta. Hangi sona gideceğiniz ise, tamamen sizin hikayede vereceğiniz kararlara bağlı. Ne tür severseniz sevin, Papers, Please kesinlikle kaçırmamanız gereken bir başyapıt. Bu listedeki en düşük sistem gerektiren yapımlardan biri olmasının yanı sıra, Steam fiyatı da 18TL.

Darkest Dungeon

Eğer sıra tabanlı stratejileri seviyorsanız, kesinlikle Darkest Dungeon’a bir şans vermeniz gerekiyor. Düşük Sistemlerde Çalışacak 10 Bağımsız Oyun listemizdei bu yapımda bir grup maceracıyı yönetiyorsunuz ve kendiniz belirleyeceğiniz 4’lü gruplar ile karanlık zindanların içlerine doğru keşifler gerçekleştiriyorsunuz. Darkest Dungeon boyunca ekibinize farklı sınıflardan yeni kahramanlar katabilir, kahramanınızın yeteneklerini ve ekipmanlarını geliştirebilirsiniz. Bunun dışında karakterlerinizin karanlık zindanları keşfederken kapabilecekleri hastalıklara ve tecrübe edebilecekleri psikolojik rahatsızlıklara da dikkat edip onları tedavi ettirmeniz gerekebilir. Windows XP’de bile çalışan Darkest Dungeon’ın Steam fiyatı 39TL.

Undertale

Böyle bir liste yapıp da Undertale’dan bahsetmemek olmazdı. Canavarların dünyasına giden bir insan olarak oynadığınız bu oyunda, nasıl biri olacağınız tamamen size bağlı. İster önünüze gelen herkesi öldürebilir, isterseniz de sorunlarınızı konuşarak çözebilirsiniz. Eşsiz karakterlerin ve hikayelerin bulunduğu bu rol yapma yapımında, kendinizi kısa sürede Undertale’a kaptırmış şekilde bulabilirsiniz. Undertale’da rol yapma ögelerinin yanı sıra çeşitli bulmacalar da bulunmakta. Undertale’ı çalıştırmak için sadece 128mb’lık bir ekran kartı gerekirken, fiyatı da yalnızca 18TL.

Super Meat Boy

Listemizin sıradaki oyunu belki de dünyada bağımsız yapım oyunlarının bu kadar popüler olmasını sağlayan yegane oyun Super Meat Boy. Bağımsız oyunların atası Super Meat Boy, sürekli ölüp hızlıca baştan başladığınız bir platform oyunu. 300’den fazla seviyesi bulunan bu oyunda, çeşitli parkurları geçmenin yanı sıra hikaye ile bağlantılı bazı ‘Boss’lar ile de mücadele etmeniz gerekiyor. Oyunun sistem gereksinimleri oldukça düşük, Steam fiyatı ise 24TL.

Kerbal Space Program

Düşük Sistemlerde Çalışacak 10 Bağımsız Oyun listemizin sonuna geldik. Kerbal Space Program’da amacımız mükemmel uzay aracını tasarlayıp uzaya çıkmak. Tabii bu göründüğü kadar kolay bir iş değil. Uzay aracının her bir parçasını dikkatli seçmeniz gerekiyor. Uzaya çıkmak için gereken tek şey uzay aracı değil. Aynı zamanda uzaya çıkıp kahraman olacak astronotlar da yetiştirmeniz gerekiyor. Üstelik uzaya çıkmak için yüksek sisteme sahip bir bilgisayarınızın olmasına da gerek yok! Kerbal Space Program’ın Steam fiyatı 59TL.