Stardew Valley Toplayıcılık Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Stardew Valley Toplayıcılık Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey , Stardew Valley Meslekler ,Stardew Valley Toplanabilir Öğeler , Stardew Valley Deneyim puanları ;Hangi meslekleri seçeceğiniz de dahil olmak üzere yiyecek arama hakkında sormanız gereken her şey için bu yazımızı okuyun…

Stardew Valley’deki beş beceriden biri Toplayıcılıktır. Bu beceri (daha açık bir şekilde) Vadi çevresinde toplanan eşyaları toplamak için geçerlidir, ancak aynı zamanda ağaçları kesmek için kullandığınız beceridir.

Toplayıcılık becerinizi (hem kalıcı hem de geçici olarak) yükseltmenin birkaç yolu ve herhangi bir beceriyle olduğu gibi seçebileceğiniz tipik meslekler vardır. İşte bu gözden kaçan beceri hakkında bilmeniz gereken her şey.

Toplayıcılık Temelleri

Stardew Valley Toplayıcılık
Stardew Valley Toplayıcılık

En basit haliyle, yiyecek arama sadece Vadinin dört bir yanından kaynak toplamaktır. Bu, yaban turpu ve nergis gibi yerde gördüğünüz meyveleri, çiçekleri ve diğer şeyleri içerir. Sadece onlara doğru yürüyün ve onları almak için işlem düğmesine basın.

Bununla birlikte, açık olmayan şey, yiyecek aramanın, özellikle bir baltayla ağaçları kesmeyi de içermesidir – onları bombalamak XP kazandırmaz. Bu etkinliklerin her ikisi de, beceriler menüsünde görülebilen Toplayıcılık becerinizi geliştirecek.

Oyunun ilk günlerinde, meyveler gibi atıştırmalıklar aramak genellikle enerjinizi geri kazanmanızı sağlamanın en iyi yollarından biridir ve size biraz para kazanma fırsatı verir. Toplanabilirlerin çoğu, çok büyük miktarda para satmaz, ancak almakta serbest olduklarından, siz de isteyebilirsiniz.

Deneyim puanları

Stardew Valley Toplayıcılık
Stardew Valley Toplayıcılık

Diğer dört beceride olduğu gibi, Toplayıcılık toplam on seviyeye sahiptir. Bu beceriye doğru XP kazanmanın birkaç farklı yolu vardır ve her seviye bir önceki seviyeden daha fazla XP gerektirir. Seviye 1 toplam 100 XP gerektirirken seviye 10, seviye 9’dan sonra 5.000 XP gerektirir, bu da toplam 15.000 XP anlamına gelir.

Her yiyecek arama eylemi için XP kazancı:

Yerden toplanabilen bir silahı toplama – 7 XP
Bir ağacı sonuna kadar kesmek (ağaç düştüğünde tüm XP’yi alırsınız) – 12 XP
Devrilmiş bir ağaçtan kütüğü çıkarmak – 1 XP
Büyük kütükleri ve kütükleri kesmek – 25 XP
Ormandan Taze Soğan Toplayıcı – her biri 3 DP

Aşağıdakiler dahil bazı şeyler Toplayıcılık XP’si sağlamaz:

 • Çalılardan toplanan yem bitkileri
 • Ağaçlar balta yerine bombalarla düştü
 • Grape Starters’dan mahsul olarak yetiştirilen üzümler
 • Bahçe Saksılarında yetiştirilen yabani tohum üreten yem bitkileri
 • Zencefil Hasadı
 • Yapı Noktalarında bulunan öğeler
 • Çiftlik Mağarasından ve Mantar Ağaçlarına dokunarak hasat edilen mantarlar
 • Kuvars ve Toprak Kristalleri gibi toplanmış mineraller
 • Toplanabilirler canavar tarafından düşürüldü

Beceri Seviyesi Ödülleri

Her Stardew Valley becerisinde olduğu gibi, her bir Toplayıcılık seviyesinde, aletleri kullanma ve tarifleri hazırlama konusunda biraz yeterlilik de dahil olmak üzere belirli ödüller kazanacaksınız.

Her seviyede, baltanız için +1 yeterlilik kazanacaksınız, yani her vuruşta daha az enerji kullanacak.

İşte ödüllerin geri kalanı:

 • Seviye 1: Bahar Yabani Tohumları tarifi, Tarla Atıştırması tarifi ve ağaçlar bazen aynı ağaç türlerinden daha fazla yetiştirmek için ekilebilecek tohumları düşürecektir.
 • Seviye 2: Survival Burger tarifi
 • Seviye 3: Tapper tarifi
 • Seviye 4: Kömür Kin tarifi, Yaz Yabani Tohumları tarifi ve yabani meyveleri toplarken ek bir meyve
 • Seviye 5: Ormancı veya Toplayıcı mesleği seçimi (aşağıda anlatılmıştır)
 • Seviye 6: Yabani Tohumlar Güz tarifi, Yıldırım Çubuğu tarifi, Beach Warp Totem tarifi
 • Seviye 7: Kış Yabani Tohumları tarifi, Ağaç Gübresi tarifi, Dağlar Çözgü Totem tarifi
 • Seviye 8: Farm Warp Totem tarifi, yabani meyveleri toplarken ek bir meyve
 • Seviye 9: Aşçılık Seti tarifi, Yağmur Totemi tarifi
 • Seviye 10: Meslek seçimi (yine aşağıda anlatılmıştır).

Meslekler

Diğer herhangi bir beceride olduğu gibi, Toplayıcılık seviyesi 5’de iki meslek arasında bir seçim yapacaksınız:Ormancı  veya Toplayıcı. Seviye 10’da, Ormancıyı seçerseniz iki ve Toplayıcı’yı seçerseniz iki olmak üzere dört seçenek daha vardır. Hangi beceriyi seçeceğiniz kişisel tercihinize bağlı olacaktır, ancak burada her birinin ayrıntıları verilmiştir.

Ormancı

Ormancı, keserken ağaçlar, kütükler ve kütükler dahil% 25 daha fazla odun sağlar. Ormancyı seçerseniz, Seviye 10’da Oduncu ve Tapper arasında bir seçenek sunulur.

Oduncu onu her tür ağacın Sertağaç‘ı düşürebilmesi için yapar. Bu arada, diğer seçenek, Tapper size şurup satmak için% 25 daha fazla altın verir.

Toplayıcı

5. Seviyede Toplayıcı’yı seçmek, toplanan eşyalar için% 20’lik bir çift hasat şansı verir (siz de iki kat XP kazanırsınız!). Ardından Seviye 10’da Botanist ve Tracker arasında bir seçim yapacaksınız.

Botanist’i seçerseniz, tüm yemleri aldığınızda en yüksek kalitede olacaktır. Takipçi ise ekranınızda sizi hem toplanabilenlere hem de cevher için pan yapabileceğiniz yerlere yönlendiren küçük oklar oluşturur.

Seçiminizden memnun kalmazsanız veya faydası sizin için biterse, herhangi bir meslek herhangi bir beceri için değiştirilebilir. Kanalizasyondaki Belirsizlik Heykeli’ne gidin. 10.000 g için, belirli bir beceri için mesleklerinizi kaldırabilirsiniz ve o gece uyuduğunuzda yenilerini seçmeniz istenir.

Toplayıcılığı Güçlendirme

Stardew Valley Toplayıcılık

Size belirli becerilere geçici bir güçlendirme sağlayacak belirli yiyecekler vardır. Toplayıcılıkta birkaç tane var, esasen kısa bir süre için ek seviyeler ekliyor. Bu, Toplayıcılık seviyenizi 14’e kadar yükseltebileceğiniz anlamına gelir. Not: Toplayıcılık Seviyesi 12 ve 13’te, çalılardan en fazla dört tane meyve toplayacaksınız.

Bunlar, Toplayıcılığınızı güçlendirecek (aynı zamanda biraz enerji ve sağlığı geri kazandıracak) yiyecek maddeleridir:

 • Sonbaharın İkramiyesi: Bu yemek bir yam ve balkabağından yapılır ve yedi dakika 41 saniye boyunca +2 Toplayıcılık ve +2 Savunma sağlar. Demetrius, onunla yedi kalbe ulaştığınızda size tarifi gönderir.
 • Krep: Bu yemek bir kutu buğday unu ve bir yumurtadan yapılır. Tarife Sos Kraliçesi’nden 1. Sınıfın 14. Yazında (veya sonraki Çarşamba günü tekrar çalıştırıldığında) öğrenebilir veya 100g karşılığında Stardrop Saloon’da Gus’tan satın alabilirsiniz. Toplayıcılığa 11 dakika 11 saniye boyunca fazladan +2 verir.
 • Survival Burger: Bu tarifi Toplayıcılık Seviyesi 2’de öğreneceksiniz ve sonra birlikte biraz ekmek, bir Havuç ve bir patlıcan pişirerek hazırlayabilirsiniz. Toplayıcılığa 5 dakika 35 saniye boyunca +3 buff verir.
 • Tropikal Köri: Bu tarif, Ginger Island Resort’tayken Gus’tan 2.000 g karşılığında satın alınabilir. Hindistan cevizi, ananas ve acı biber gerektirir ve Toplayıcılığa büyük bir +4 verir.

Toplanabilir Öğeler

Stardew Valley Toplayıcılık
Stardew Valley Toplayıcılık

Her mevsim farklı alanlarda olduğu gibi farklı yem bitkileri ile birlikte gelir. Daha yaygın toplanabilirler için belirli alanlar için resmi Stardew Valley wiki’ye bakın. Bununla birlikte, burada toplanabilenleri mevsime göre listeleyeceğiz ve daha özel alan yem bitkilerinin bazılarını açıklayacağız.

Not: Bu düzeni seçerseniz, Orman Çiftliğinde pek çok yem bitkisi bulunabilir.

İlkbahar
İlkbaharda, şehir ve eteklerinde Vahşi Yaban Turpu, Nergis, Pırasa ve Karahindiba bulacaksınız. Cindersap Ormanı’nda, kanalizasyon ızgarasının yanında, Taze Soğanı çekebilirsiniz. Kuzugöbeği ve Ortak Mantarlar Gizli Ormanlardan koparılabilir ve Salmonberry çalıları İlkbahar 15’ten İlkbahar 18’e kadar çilek üretecektir.

Yaz
Sıcak yaz aylarında, kasaba ve şehir dışında birçok yerde Baharat Meyveleri, Üzümler ve Tatlı Bezelye’yi kolayca bulabileceksiniz. Kırmızı Mantarlar ve Fiddlehead Eğrelti otları da Gizli Orman’da bulunabilir. Ek olarak, Plajda Gökkuşağı Kabuklarını bulabileceğiniz tek mevsim Yaz.

Sonbahar
Sonbaharda Pelican Town ve eteklerinde bulunan en yaygın yem bitkileri Yabani Erikler, Fındıklar (14 Sonbaharından sonra onları salladığınızda Akçaağaç Ağaçlarından da düşebilir) ve Böğürtlen’dir. Sonbahar 8’den Sonbahar 11’e kadar, böğürtlenleri çalıların üzerinde de bulabilirsiniz. Chanterelles, Common Mantarlar ve Kırmızı Mantarlar da Gizli Ormanda bulunabilir (Ortak Mantarlar ayrıca Orman, Dağlar ve Backwoods’da da bulunabilir).

Kış
Kışın, kasabada, dağlarda ve diğer eteklerde bulabileceğiniz bazı şeyler hala var. Kristal Meyveler, Çiğdemler ve Holly hazırdır ve toprağı sürerek Kar Yams ve Kış Köklerini bulabilirsiniz. Ek olarak, Nautilus Kabukları Kış aylarında Plajda bulunabilir.

Diğerleri
Belirli yerlerde bulunan ancak mevsime bağlı olmayan bazı yem bitkileri vardır.

Plajda istiridye, midye, midye, deniz kestanesi, mercan, istiridye ve deniz yosunu yiyebilirsiniz. Madenlerde Mağara Havuçları, Mor Mantarlar ve Kırmızı Mantarlar bulacaksınız. Calico Çölü’nde Kaktüs Meyvesi ve Hindistancevizi toplayabilirsiniz. Son olarak, Ginger Island’da Ginger’ı çıkarabilecek ve Volcano Dungeon’da Magma Caps’leri bulabileceksiniz.

Yer mantarı ve bitki özü
Öz, eski kategorilerden birine gerçekten kolayca yerleştirilmez, ancak toplanan bir ürün olarak kabul edilir. Kesildiklerinde ağaçlardan düşer.

Yer mantarı biraz garip ve özel bir durumdur. İyi beslendiklerinde ve mutlu olduklarında çiftliğinizdeki domuzlar tarafından kazıldıklarından (Kış hariç) bir tür hayvansal üründürler. Bununla birlikte, oyun onları mantar olarak sınıflandırır ve onlar için yiyecek arama bonusları verir, yani alındıklarında XP verecekler ve Botanist mesleğiniz varsa her zaman iridyum kalitesinde olacaklar ve Toplayıcı mesleği tarafından çift hasat verilebilirler.

 

Daha Fazla Stardew Valley Yazıları,İpuçları ve Rehberleri için Stardew Valley Kategorisine gidebilirsiniz…

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

 

Adblock_logo

 

Lüften AD Block’unuzu etkisiz hale getirip sayfayı yenileyiniz. (Please Disable your AD Block and refresh the page)